«

YouTube ve Google gibi arama motorları, web sitesi ve video sıralaması için algoritmalarında aynı temelleri kullanır. Odak noktası, kullanıcıya mümkün olan en iyi deneyimi sunmaktır ve YouTube video arama sonuçları, insanların arama şeklini basitleştirmek için artık Google arama sonuçlarıyla birleştirilmiştir.

Bu blogda, bazı basit SEO ipuçlarını kullanarak YouTube videolarınıza tam olarak nasıl trafik çekebileceğinizi anlatacağım.

Aramada daha üst sıralarda yer almak için 8 basit YouTube SEO ipucu

Pazarlamanızı oldukça basit ve basit bir şekilde güçlendirmeye yardımcı olmak için SEO ve video stratejinizi birleştirebilirsiniz. Bunu yapmak yalnızca video izleme sürenizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda müşterilerinizin dikkatini çeker ve YouTube yeniden pazarlama gibi konularda ilerlemenize yardımcı olur. Daha fazla trafik ve video görüntülemesi sağlamak için YouTube SEO’nuzu iyileştirmeye yönelik sekiz adım.

1. Anahtar kelimelerinizi akıllıca seçin

SERP’ler her ay daha rekabetçi hale geliyor. Yeni rakipler, yeni ürünler, yeni hizmetler – herkes en iyi noktalar için savaşıyor. Bu nedenle, kendinizi ve teklifinizi çeşitlendirmenin yollarını bulmak çok önemlidir. Anahtar kelime araştırmanızı yapın ve gerçekten rekabetçi terimlerle rekabet edemiyorsanız, size hacim kazandırabilecek ancak daha az rekabetçi olan anahtar kelimeler seçin.

PPC veya SEO için kullanacağınız anahtar kelime araştırma araçlarını kullanabilirsiniz.

 • WordStream’in Ücretsiz Anahtar Kelime Aracı
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı.
 • Moz veya Semrush.
 • Google arama—arama önerisi, insanlar da soruyor, ilgili aramalar ve daha fazlası!

2. Video başlığınızda anahtar kelimeler kullanın

Hedef kitlenizin arama amacını anlamak ilk adımdır. En yaygın arama amacı türlerinin bilgi amaçlı, ticari, gezinme ve işlem amaçlı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, videonuzun neyle ilgili olduğunu müşterinizin amacı ile eşleştirmek, videonuzun arama sonuçlarında görünmesini sağlamak için gerçekten önemli olacaktır.

İkinci olarak, NEDEN bir YouTube videosu oluşturmak istediğinizi ve birincil kitlenin kim olduğunu anladığınızdan emin olun. Örneğin, bir ürün incelemesi sergilemek istiyorsanız video başlığında ve açıklamasında ürün adını kullanın. Kulağa gerçekten basit geliyor, ancak bu adımı kaçıran çok sayıda YouTube kanalı var ve videoları Google ve YouTube arama sonuçlarında alt sıralarda görünüyor.

Aşağıda ‘dell bilgisayar incelemesi’ teriminin ne kadar rekabetçi olduğuna dair bir örnek bulunmaktadır. Bu terim, birisinin bir ürünü düşünürken arayabileceği bir şeydir. Bu videolar YouTube’dan değil, aynı zamanda web’deki diğer web sitelerinden ve bloglardan da alınmaktadır.

3. Anahtar kelimeyi video dosyanıza ekleyin

Süper basit, ancak YouTube, videonuzu arama sonuçlarında göstermek söz konusu olduğunda bunu sıralama faktörlerinden biri olarak kullanabilir. Yüklediğiniz dosya adında hedef anahtar kelime varsa, videonuzun sıralanma şansı çok daha yüksek ve daha fazla arama hacmi elde etme şansı çok daha yüksek olacaktır.

Yeni bir video yüklerken dosya adını görebilirsiniz. YouTube, videonun alakalı olduğundan emin olmak için bunu kullanır, bu nedenle yüklemeden önce dosya adınızın güncellendiğinden emin olun!

4. YouTube video açıklamanızı optimize edin

YouTube SEO için en önemli sıralama faktörlerinden biri, sağlam ve optimize edilmiş bir video açıklamasına sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Video açıklamaları, alt yazılar ve alt yazılar ve video küçük resimleri dahil olmak üzere herhangi bir YouTube video öğesini her değiştirdiğinizde veya güncellediğinizde, YouTube videoyu yeniden değerlendirecektir. Bu iyi ya da kötü olabilir… bu yüzden ilk seferde doğru anlamanız önemlidir!

YouTube, en önemli anahtar kelimelerinizi açıklamanızın ilk birkaç cümlesine koymanızı ve açıklamanızın 200 kelimeden uzun olmamasını önerir. Genel olarak konuşursak, açıklamanızı faydalı hale getirin. Bir kullanıcıya yardımcı olmazsa – silin.

Aşağıda, Google’a yazdığım anahtar kelimenin, gösterilen videoların açıklamalarında kalın harflerle yazıldığını görebilirsiniz. Bu, YouTube’un bana videoların video açıklamalarından alakalı olduğunu söyleme şeklidir.

Youtube, her zaman güncel bilgilerle güncellenen bir kaynak olan Youtube Creator Studio’da harika kaynaklara sahiptir. Başarılı bir video açıklamasına giden adımlarda size rehberlik eden kullanışlı bir listeye sahiptir:

 • Yalnızca bir anahtar kelime akışı değil, doğal dili kullanarak videonuza genel bir bakış ekleyin.
 • En önemli anahtar kelimeleri açıklamanızın başına ekleyin
 • Videonuzu tanımlayan 1-2 ana kelime seçin ve bunları hem açıklamanızda hem de başlığınızda belirgin bir şekilde öne çıkarın.
 • Popüler anahtar kelimeleri ve eş anlamlılarını belirlemek için Google Trendler ve Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı gibi anahtar kelime araçlarını kullanın. Bu terimleri dahil etmek, arama trafiğini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.
 • Kötü bir görüntüleme deneyimi oluşturduğundan ve Google’ın politikalarını ihlal edebileceğinden, açıklamanızda alakasız kelimeleri atlayın.

5. YouTube arama sonuçlarını yönlendirmek için video hashtag’lerini kullanın

Sosyal medyada, hashtag’ler (#) artık kullanıcıların çeşitli platformlarda sorularını yanıtlayan içeriği bulmalarına yardımcı olmak için kullanılıyor. İzleyicilerin belirli bir hashtag’i aradıklarında videonuzu bulmalarına yardımcı olmak için video açıklamalarında ilgili hashtag’leri (#) kullanabilirsiniz.

Etiketler, temel eğilimleri daha görünür hale getirdiklerinden özellikle aramayı yönlendirmeye yardımcı olur. Video açıklamasına bir hashtag eklediğinizde, video başlığının üzerinde gösterilecek ve ardından hiper bağlantılı hale gelecektir.

Burada video hashtag’lerini nereye eklediğinizi hatırlamak da önemlidir. Video başlığına bir hashtag eklerseniz, video başlığıyla ilgili açıklamalardaki hashtag’ler görüntülenmez.

6. Bir video kategorisi seçin

Kullanıcılar gelişmiş seçeneklerle belirli bir videoyu arıyorlarsa, seçilen kategorilerdeki videoları göstermek için aramayı seçebilirler. Videonuzu yüklerken, bir kullanıcı tarafından bulunma şansınızın daha yüksek olması için videonuzu kategorilerle bağlama yerleştirmeniz önemlidir.

YouTube, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli kategori seçeneklerine sahiptir, bu nedenle YouTube videolarınıza uygun bir kategori bulabilmeniz gerekir. Videonuzu yüklerken kategori seçeneklerini seçebilirsiniz.

7. Küçük resminizi özelleştirin

Küçük resimler YouTube videolarınıza yardımcı olabilir veya engelleyebilir. YouTube arama sonuçlarına baktıklarında insanların dikkatini çeken ilk şey onlar. Güçlü bir küçük resim, daha yüksek izlenme süresine yol açabilir ve bu da YouTube sıralamasında büyük bir etkiye sahip olabilir. Videonuzun fark edilmesi için insanların dikkatini çeken ve kalabalığın arasından sıyrılan bir şey oluşturun.Örneğin, bu küçük resimler videonun kendisinden alınmıştır ve muhtemelen kullanıcının dikkatini çekmekle pek alakalı değildir.

Özel bir küçük resim oluşturmak, sonuçları görmenin en iyi yoludur; insanlara videonuzun ne hakkında olduğunu ve onlara nasıl fayda sağlayacağını göstermek, başarının gerçek anahtarıdır.

Özelleştirilmiş küçük resme harika bir örnek:

İLGİLİ: Yeni Başlayanlar İçin En İyi 12 Video Düzenleme Yazılımı  

8. Altyazı ekleyin

Altyazı kullanmak, YouTube aramasında başarı için son ipucudur.

Video altyazıları, video dilini anlayamayan izleyiciler için video diyaloglarını iletmek üzere tasarlanırken, altyazılar sesi duyamayan izleyiciler içindir.

Hem alt yazı dosyaları hem de alt yazı dosyaları, videoda söylenenlerin metnini tıpkı bir konuşma metni gibi içerir. Dosya ayrıca, konuşma veya başka bir görsel öğeyle eşleşebilmesi için her bir metin bitinin video aracılığıyla ne zaman görüntülenmesi gerektiğine ilişkin zaman kodlarını da içerecektir. YouTube’un hangi dosya biçimlerini desteklediğini buradan görün.

Videonuz için bir metin dökümüne sahip olmanın diğer bir yararı da, tıpkı bir blog gibi, geniş arama motorları tarafından alınabilmesidir.

Video yükleme ekranında dosyanızı ve video dilinizi seçebilirsiniz. Videonuz için bir SRT dosyasının nasıl oluşturulacağına dair gerçekten çok iyi kılavuzlar var. İşte sık kullandığım bir tane!

Bu YouTube SEO ipuçlarıyla daha yüksek sıralama elde edin

İşletmenizi YouTube’da tanıtmak istiyorsanız, video trafiğinizi ve izlenme sürenizi iyileştirmeye yardımcı olması için bu YouTube SEO ipuçlarını kullanın:

 1. Anahtar kelimelerinizi akıllıca seçin
 2. Videonun başlığına anahtar kelimeler ekleyin
 3. Anahtar kelimeleri video dosyasına dahil edin
 4. Açıklamanızı optimize edin
 5. Video hashtag’lerini kullanın
 6. Bir video kategorisi seçin
 7. Göz alıcı küçük resimler kullanın
 8. Altyazı ekleyin

Ve son olarak, diğer herhangi bir içerikte yaptığınız gibi araştırmanızı yapın. İçerik portföyünüzü güçlendirmek için üzerine ekleyebileceğiniz, her zaman taze videolar oluşturmaya odaklanın. Kullanıcılara ne kadar faydalı içerik sunarsanız, işletmenize ve YouTube kanalınıza o kadar fazla arama hacmi alırsınız!

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *