«

Teknik SEO, birçok teknik kriteri göz önünde bulundurarak web sitelerinin araştırılmasını ve web sitenizin altyapısını arama motorlarının teknik kriterlerine uygun hale getirmesini kapsar. Bu içerik Teknik SEO hakkında detaylı bilgiler içermektedir.

Teknik SEO’nun Faydaları Nelerdir?

Web sitelerinin çok sayıda hareketli parçası vardır, bu nedenle web sitesi pazarlamanızın başarısı, web sitenizi hızlı, işlevsel ve kullanıcı dostu olacak şekilde optimize etmeye bağlıdır.

Böyle bir bileşen, web sitenizin altyapısını optimize etmeyi içeren arama motoru optimizasyonunun bir alt kategorisi olan teknik SEO’dur.

Teknik SEO önemlidir, çünkü esasen web sitenizde gezinmenin kolay olmasını ve arama motorları tarafından anlaşılmasını ve sıralanmasını engelleyen teknik sorunlardan arınmış olmasını sağlar. Organik trafik çekmek ve bu trafiği müşteriye dönüştürmek için teknik SEO uygulamalısınız.

İşte teknik SEO’nun ne olduğu ve web siteniz için ne gibi faydalar sağladığı.

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO, web sitenizin altyapısını optimize etmeyi içeren bir SEO alt kategorisidir, böylece arama motorları tarafından kolayca taranabilir ve dizine eklenebilir. Site haritaları, sayfa hızı, URL yapısı, şema, site gezintisi ve daha fazlası gibi web sitenizin teknik bileşenleriyle ilgilenir.

Arama motorlarından organik trafik çekmek istiyorsanız, teknik olarak optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmak çok önemlidir, çünkü kullanıcılar sitenize erişemezse veya sitede gezinemezse site tasarımı ve içeriği işe yaramaz hale gelir.

Teknik SEO’nun Önemi

Birçok web sitesi sahibi, sayfa içi SEO’nun ve içeriğin önemini bilir, ancak “karmaşık” göründüğü için teknik SEO’yu gözden kaçırır. Ancak aslında teknik SEO kritiktir çünkü arama motorlarının sitenizi taramasına ve başlangıçta arama sonuçlarında sıralamasına yardımcı olur.

Teknik SEO, web sitenizi hızlı, mobil uyumlu, gezinmesi kolay, kullanıcı dostu ve işlevsel hale getiren tüm bileşenleri içerir. Bu olmadan, yavaş yüklenen, mobil cihazlarda kullanılamayan, kullanıcıları ihtiyaç duydukları bilgilere yönlendirmeyen veya kullanıcılar sizinle iletişime geçmeye veya ürünlerinizi satın almaya çalıştığında hata veren çekici bir siteniz olabilir.

İşletmeler İçin Teknik SEO’nun Faydaları

Teknik SEO’nun nihai faydası, tamamen optimize edilmiş bir siteniz varsa muhtemelen daha fazla organik trafik oluşturmanızdır, ancak teknik SEO’yu uygulamanın sayısız bireysel faydası vardır.

Bu faydaların tümü, arama motorlarından daha fazla web sitesi ziyaretçisi alabilmeniz için web sitenizi taramayı, dizine eklemeyi ve gezinmeyi daha kolay hale getirmekle ilgilidir.

Teknik SEO’nun faydaları şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir):

 • Web sitesi optimizasyonu için Google’ın en iyi uygulamalarına bağlı kalmak
 • Kullanıcıların herhangi bir cihazdan erişebilecekleri mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak
 • Web sitenizin tüm kullanıcılar için hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamak
 • Web sitenizi arama motorlarının taramasını, dizine eklemesini ve sıralamasını kolaylaştırır
 • Kullanıcı deneyimini engelleyen açılır pencereleri ve diğer müdahaleci öğeleri kaldırma
 • Kullanıcıların sitenizde gezinmesini ve ihtiyaç duydukları bilgileri bulmasını kolaylaştırmak
 • Web sitenizi güvenli ve emniyetli tutmak
 • Arama motoru dostu bir URL yapısı oluşturma
 • Web sitenizden bozuk bağlantıları ve 404 sayfayı kaldırma
 • Sayfalarınızın arama sonuçlarında nasıl görüntülendiğini iyileştirmek için yapılandırılmış veriler ekleme
 • Arama motorlarına nelerin taranacağını (ve nelerin taranmayacağını) göstermek için bir robots.txt dosyası dahil
 • Dizine eklemeyi iyileştirmek için web sitenize “yol haritası” olarak bir site haritası oluşturma

Özetle, teknik SEO, web sitenizin arama motorları tarafından taranmasına ve dizine eklenmesine yardımcı olur, böylece web sitenize daha fazla trafik çekebilirsiniz.

Ayrıca, teknik olarak sağlam bir sitede gezinmek kolaydır ve hızlı yüklenir, bu da kullanıcıları sitenizde daha uzun süre tutar. Bu trafiği potansiyel müşterilere ve müşterilere dönüştürmek istediğiniz için hedef budur.

Web Sitenizin Teknik SEO’sunu Denetleyin

İster yeni bir siteniz olsun, ister siteniz bir süredir buralarda olsun, web sitenizin sıralamasını engelleyebilecek bazı teknik SEO sorunlarınız olması muhtemeldir. İyi haber şu ki, teknik SEO sorunlarının çoğu basit bir yükseltme ile çözülebilir, böylece faydaları olabildiğince çabuk görmeye başlayabilirsiniz.

Yapmanız gereken en iyi şey, sitenizdeki herhangi bir teknik sorunu belirlemek için teknik bir SEO denetimi yaptırmaktır. Ardından, bir SEO uzmanı, web sitenizin trafiğini engelleyebilecek herhangi bir teknik sorunu çözebilir. Bir SEO uzmanıyla çalışmak size zaman kazandıracak ve maliyetli hatalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Web sitenizin teknik SEO’su güncel mi? Altta yatan sorunları belirlemek ve hak ettiğiniz organik trafiği oluşturmaya başlamak için teknik bir SEO denetimi alın.

Teknik SEO Kontrol Listesi

Arama motorları, belirli teknik özellikleri gösteren web sitelerine (örneğin güvenli bağlantı, duyarlı tasarım veya hızlı yükleme süresi) arama sonuçlarında tercihli muamele sağlar ve teknik SEO, web sitenizin bunu yapmasını sağlamak için yapmanız gereken iştir.

Aşağıda, teknik SEO’nuzun en üst düzeyde olmasını sağlamak için atabileceğiniz önemli adımların bir kontrol listesini bulacaksınız. Bu yönergeleri izleyerek sitenizin güvenliğinin ve yapısının arama motoru algoritmalarının beklentilerini karşılamasını ve arama sonuçlarında buna göre ödüllendirilmesini sağlayabilirsiniz.

1. SSL kullanın

Güvenli Yuva Katmanı – SSL – bir web sunucusu ve bir tarayıcı arasında şifreli bir bağlantı oluşturan bir güvenlik teknolojisidir. SSL kullanan bir siteyi oldukça kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz: web sitesi URL’si ‘http://’ yerine ‘https://’ ile başlar.

2014 yılında Google, ‘HTTPS’yi her yerde’ görmek istediklerini ve arama sonuçlarında güvenli HTTPS web sitelerinin güvenli olmayan web sitelerine tercih edileceğini duyurdu. =

Bu nedenle, mümkün olduğunda sitenizin güvenli olduğundan emin olmak mantıklıdır – bu, web sitenize bir SSL sertifikası yükleyerek yapılabilir, ancak en iyi web sitesi oluşturucularının çoğu artık varsayılan olarak SSL içerir. 

2. Sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun

‘Duyarlı’ bir web sitesi tasarımı, herhangi bir cihazda kolayca gezinilebilmesi ve okunabilmesi için kendini otomatik olarak ayarlar.

Google, duyarlı bir siteye sahip olmanın, algoritmaları tarafından çok önemli bir sıralama sinyali olarak görüldüğü konusunda nettir. Ayrıca, Google’ın içeriği dizine eklemeye yönelik ‘önce mobil’ yaklaşımının tanıtılmasıyla birlikte, duyarlı bir web sitesi artık her zamankinden daha önemli.

Bu nedenle, web sitenizin tamamen duyarlı olmasını ve mobil, tablet veya masaüstü kullanıcıları için mümkün olan en iyi biçimde görüntülenmesini sağlamak mantıklıdır.

3. Sitenizi hızlandırın

Arama motorları hızlı yüklenen siteleri tercih eder: sayfa hızı önemli bir sıralama sinyali olarak kabul edilir.

Sitenizi hızlandırmanın birkaç yolu vardır:

 • Hızlı barındırma kullanın .
 • Hızlı bir DNS (‘alan adı sistemi’) sağlayıcısı kullanın
 • ‘HTTP isteklerini’ en aza indirin – komut dosyalarının ve eklentilerin kullanımını minimumda tutun
 • Birden çok CSS stil sayfası veya satır içi CSS yerine tek bir CSS stil sayfası (bir web sitesi tarayıcısına web sitenizi nasıl görüntüleyeceğini söylemek için kullanılan kod) kullanın
 • Görüntü dosyalarınızın mümkün olduğunca küçük olduğundan emin olun (çok pikselli olmadan)
 • Web sayfalarınızı sıkıştırın (bu, GZIP adlı bir araç kullanılarak yapılabilir )
 • Sitenizin kodunu küçültün – HTML, CSS ve Javascript’inizdeki gereksiz boşluklardan, satır sonlarından veya girintilerden kurtulun (bu konuda yardım için Google’ın Kaynakları Küçült sayfasına bakın).

4. Yinelenen içerik sorunlarını düzeltin

Yinelenen içerik, kullanıcılar (ve aslında arama motoru algoritmaları) için kafa karıştırıcı olabilir; arama sıralamalarını değiştirmek veya daha fazla trafik kazanmak için de kullanılabilir.

Sonuç olarak, arama motorları buna pek hevesli değil ve Google ve Bing, web yöneticilerine buldukları yinelenen içerik sorunlarını düzeltmelerini tavsiye ediyor.

Yinelenen içerik sorunlarını şu şekilde düzeltebilirsiniz:

 • CMS’nizin bir sayfanın veya gönderinin birden çok sürümünü yayınlamasını engelleme (örneğin, web sitenizin işlevselliği için hayati önem taşımayan Oturum Kimliklerini devre dışı bırakarak ve içeriğinizin yazıcı dostu sürümlerinden kurtularak).
 • Arama motorlarının içeriğinizin ‘ana’ sürümünün nerede olduğunu bilmesini sağlamak için kurallı bağlantı öğesini kullanma.

5. Bir XML site haritası oluşturun

XML site haritası, arama motorlarının web sitenizi tararken anlamasına yardımcı olan bir dosyadır – bunu, arama motorlarına her sayfanın tam olarak nerede olduğunu söyleyen bir tür ‘arama yol haritası’ gibi düşünebilirsiniz.

Ayrıca, sitenizdeki her sayfa hakkında aşağıdakiler de dahil olmak üzere yararlı bilgiler içerir:

 • bir sayfanın en son ne zaman değiştirildiği;
 • sitenizde ne kadar önceliğe sahip olduğu;
 • ne sıklıkla güncellenir.

BigCommerce’de XML siteniz otomatik olarak oluşturulur; başka bir platform kullanıyorsanız, bir tane oluşturmak için bir site haritası oluşturucu kullanmanız gerekebilir.

6. AMP’yi etkinleştirmeyi düşünün

AMP, AMP HTML olarak bilinen özel kodun kullanımı yoluyla içeriğin mobil cihazlarda dağıtımını hızlandırmayı amaçlayan Google destekli bir projedir.

Web sayfalarınızın AMP sürümleri, mobil cihazlarda son derece hızlı yüklenir. Bunu, içeriğinizi ve kodunuzu en ince noktasına kadar sıyırarak, metin, resim ve videoyu olduğu gibi bırakarak, ancak komut dosyalarını, yorumları ve formları devre dışı bırakarak yaparlar.

Çok hızlı yüklendikleri için, sayfaların AMP sürümlerinin kullanıcılarınız tarafından okunması ve paylaşılması çok daha olasıdır, bu da bekleme süresini ve içeriğinize işaret eden geri bağlantıların sayısını artırır – SEO açısından tüm iyi şeyler. Bunun da ötesinde, Google bazen arama sonuçlarında öne çıkan karusellerde AMP sayfalarını vurgulayarak size önemli bir arama artışı sağlar.

7. Web sitenize yapılandırılmış veri işaretlemesi ekleyin

Yapılandırılmış veri işaretleme, arama motorlarının içeriği daha iyi anlamasına yardımcı olmak için web sitenize eklediğiniz koddur. Bu veriler, arama motorlarının sitenizi daha etkili bir şekilde dizine eklemesine ve daha alakalı sonuçlar sağlamasına yardımcı olabilir.

yapılandırılmış veri işaretlemesi

Ek olarak, yapılandırılmış veriler “zengin snippet’ler” ekleyerek arama sonuçlarını iyileştirir – örneğin, yorumlara yıldız puanları eklemek için yapılandırılmış verileri kullanabilirsiniz; ürünlere fiyatlar; veya gözden geçiren bilgileri (aşağıdaki örnek).

Görsel olarak daha çekici oldukları ve arama yapanlar için anında yararlı bilgileri vurguladıkları için, bu gelişmiş sonuçlar tıklama oranınızı (TO) iyileştirebilir ve sitenize ek trafik oluşturabilir. Sonuçları daha yüksek TO’ya sahip sitelerin arama motorlarında tercihli muamele gördüğü düşünüldüğünden, sitenize yapılandırılmış veriler eklemek için çaba sarf etmeye değer.

8. Sitenizi Google Arama Konsolu ve Bing Web Yöneticisi Araçları ile kaydedin

Google Arama Konsolu ve Bing Web Yöneticisi Araçları, web sitenizi dizine eklenmesi için arama motorlarına göndermenize olanak tanıyan, sırasıyla Google ve Microsoft’un ücretsiz araçlarıdır.

Web sitenizi başlatmaya hazır olduğunuzda, XML site haritasını (yukarıya bakın) hem Google Arama Konsolu’na hem de Web Yöneticisi Araçları’na göndermelisiniz, böylece yeni sitenizi tarayabilir ve ondan sonuçları arama sonuçlarında göstermeye başlayabilirler.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *