«

Çevremizde artık kişilerin zevkine ve tercihlerine göre tasarlanmış ürünleri daha sık görür hale geldik. Özellikle Türklerin ateşli taraftalar olduklarını biliyoruz. Peki bu durumdan nasıl iş fikri çıkar.

Bu konuyla başlayalım. Önceleri sadece  desteklediğimiz takımların formalarını alıyorken durum öyle bir değişti ki takımlar takım olmaktan çıktı birer şirket haline geldi ve şirket politikası yani kazanç amacı güden kurumlar olmaya başladı. Zaten günümüzde maddi gücü olan takımlar alıp yürüyor diğerleri de bakıyor. Türkiye’ de olay taraftar terlikleri, koltukları vb. gibi ürünler varken Barcelona’ durumu ileri taşıyıp kendi adını taşıyan cipsini çıkarmıştı.

Özellikle üç büyüklerin son dönemde atakta olduğunu ve GSM operatörü ve bankalarla anlaşarak kredi kartı çıkardıklarını ve taraftarlarını kendi isimlerini taşıyan bu ürünleri kullanmaları doğrultularında teşvik sağlıyor ve promosyon sağlıyorlar.

Son dönemde birçok kulübün lisanslı ürünlerinin satıldığı mağazalar franchise sistemiyle büyüyor. Aslında durumu hem ürün bazında hem de sistem bazında inovasyon ile iş fikirleri ortaya koyarak ileri götürmek mümkün.

Peki bu nasıl mümkün olacak mevcut durumun tekrarı gibi düşünebilirsiniz. Önceden bir çok gereksinimi doğrudan mağazalara giderek karşılarken artık internetten karşılar olduk. Sizde bu konuda niş iş fikirleri hayata geçirebilir sadece takımların ürünlerini satabilirsiniz. Peki bu internet sitesinde ne satılabilir.

Listeye ilk akla gelenlerle başlayalım: Kupa, puf koltuklar, tişörtler, forma, eşofman, forma, şapka, saat, kol düğmesi vb.  iş fikriyle ilgili internet üzerinden detaylı araştırma yaparsanız bu listeyi epeyce uzatabilirsiniz fakat bulamayacağınızı düşündüğüm bir şey ofislere yönelik bu yönde tasarımlar. Örneğin ofis sandalyelerini uygun biçimde logo baskısı yapılabilir. Veya kişiye özel tasarımlar da ortaya koyulabilir.

Futbol endüstrisi ile internet üzerinden yapılabilecek birçok iş hala mevcut yeter ki bu konu üzerine araştırma yapılsın ve yurtdışındaki oluşumlar takip edilsin.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *