«

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), arama motorlarında belirli arama terimleri için site sayfalarınızın sıralamasını yükseltmek amacıyla web sitenizi analiz etme ve düzenlemeye yönelik özel araştırma odaklı bir süreçtir.

SEO, hedef kitlenize hitap eden stratejik anahtar kelimeleri hedefleyerek, sunduğunuz her şeyi tam olarak arayan bireylerin küresel veya bölgesel pazarlarında bulunmanıza olanak tanır. Tanıtımını yapmak istediğiniz bir ürün, hizmet, misyon veya mesaj olsun, arama motoru optimizasyonu insanlara ulaşmak isteyen hemen her tür organizasyon için fayda sağlar.

SEO’nun Temel Faydaları

SEO’nun faydalarından bahsederken bilinmesi gereken en önemli şey şudur ki SEO bir bütündür ve sitenizin Google tarafından hangi özelliği öne çıkacak ve hangi SEO kriteri ile öne çıkacağınızı anlamanız çok zordur. Bunu bazen hiç beğenmediğiniz bir web sitesini sıralamada en tepede gördüğünüzde hepiniz deneyimlemiş olursunuz. O sitenin google tarafından hangi özelliği ile öne çıktığı ise pek belli olmaz, bu durumda yapılabilecek en iyi şey o sayfayı incelemek ve onun yaptıklarından daha fazlasını yapmaktır.

  1. Hedef kitleler arasında artan görünürlük : SEO, özellikle onların ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bilgiler sunarak hedef pazarlarınızın temel gruplarına ulaşmaya odaklanan bir süreçtir.
  2. Motive olmuş potansiyel müşterilerle bağlantı kurun : SEO, hedef kitlenizin tıpkı sizinki gibi kuruluşlar hakkında bilgi arama sürecinde aktif olarak yer aldığı birkaç pazarlama stratejisinden biridir.
  3. Artan marka bilinirliği ve kimliği : Tüketiciler için alakalı ve kolayca erişilebilir içerik sunarak, kurumsal kimliğiniz, artan kamuya açıklığa rağmen misyonunuz ve temel yetkinliklerinizle daha iyi ilişkilendirilir.
  4. Hedef odaklı : SEO süreci, ne olursa olsun, kuruluşunuzun stratejik pazarlama ve sosyal yardım hedeflerine ulaşma etrafında inşa edilmiştir.
  5. Esneklik : SEO ile, kurumsal ihtiyaçlar geliştikçe çeşitli hedef kitlelere ulaşmak için bir dizi hedefli kampanyayı özelleştirmek mümkündür.
  6. Ölçülebilir sonuçlar : SEO, arama motoru konum raporlarını, site istatistiklerini, ziyaretçi dönüşüm oranlarını ve diğer önemli göstergeleri analiz ederek çabalarınızın sonuçlarını ölçmenin kolay olduğu birkaç pazarlama stratejisinden biridir. Müşteriler için sunulan SEO sonuçlarının örneklerini görüntüleyin.

Organik Arama Motoru Optimizasyonu için Temel İpuçları ve En İyi Uygulamalar

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) süreci, arama motorlarında geliştirilmiş organik konumlandırma yoluyla hedef kitlelere ulaşmak için popüler ve köklü bir taktikler dizisidir. Bununla birlikte, geleneksel bir SEO kampanyasında kullanılan yöntemlerle ilgili olarak site sahipleri arasında hala çok fazla kafa karışıklığı var ve gerçeği kurgudan ayırmak genellikle zor. Aşağıda, organik arama performansını artırmak için tasarlanmış sayfa stratejilerini kullanarak sitenizi optimize ederken göz önünde bulundurmanız gereken bazı en iyi uygulamaların bir özeti yer almaktadır. 

Hedef Arama Terimlerini Belirleme

Herhangi bir SEO kampanyasının ilk adımı, site sayfalarınızın arama motorlarında bulunmasını istediğiniz arama terimlerini ( anahtar terimler, anahtar kelimeler veya anahtar kelimeler olarak da adlandırılır ) belirlemektir – bunlar potansiyel bir ziyaretçinin yazabileceği kelimelerdir. ilgili web sitelerini bulmak için bir arama motoruna

Örneğin, kuruluşunuzun misyonu çevre koruma ile ilgiliyse, hedef ziyaretçilerinizin “asit yağmuru”, “ormanları kurtar”, “zehirli atık”, “sera etkisi” veya bunların hepsini araması daha olası mı? Kapsamı yerel, bölgesel veya ulusal olan ziyaretçilere mi ulaşmak istiyorsunuz? Bunlar, SEO sürecine başlarken dikkat edilmesi gereken hususlardır. Sonuçta, kimsenin gerçekten aramadığı terimler için iyi bir arama motoru sıralamasına sahip olmanın hiçbir faydası yok.

Hedef terimleriniz en az iki kelime uzunluğunda olmalı ve elbette site sayfalarınızın içeriğiyle alakalı olmalıdır. Kendi sezginiz ve ekip beyin fırtınası, anahtar terim seçimiyle başlamak için iyi yerlerdir. Ancak, seçimlerinizi doğrulamanıza ve daha önce hiç düşünmemiş olabileceğiniz arama terimi olasılıklarını araştırmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış araçlar vardır. Kuruluşunuz belirli alanlara veya bölgelere hizmet veriyorsa, anahtar kelime stratejinizde bu yerel referansları da dikkate aldığınızdan emin olmak isteyeceksiniz (örneğin, “evsizler barınağı boston” ve “sadece evsizler barınağı”)

Anahtar kelime araştırması için popüler bir seçim, kullanmak için bir Google AdWords hesabınızın olmasını gerektiren Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dır. MOZ, WordTracker ve diğerleri de dahil olmak üzere piyasada bir dizi başka ticari anahtar kelime araştırma aracı da bulunmaktadır. 

Stratejik olarak, hedef kitleler arasında görünürlük kazandıracak kadar popüler olan, ancak öne çıkan bir sıralamayı zorlaştıracak kadar genel/rekabetçi olmayan terimleri seçerek, SEO çabalarınızın en baştan istikrarlı bir temel üzerine inşa edilmesini sağlayabilirsiniz.

Şartlar elimizde, Şimdi Onlarla Ne Yapacağız?

Hedeflemek istediğiniz arama terimlerini seçtikten sonraki adım, terimleri bu terimlerle alakalı hale getirmek için terimleri site sayfalarınıza entegre etmektir.

Optimizasyon için Hedef Sayfaları Seçme

Başlangıçta, optimizasyon için seçtiğiniz sayfalar, hedeflemek istediğiniz terimlerle ilgili en odaklı içeriği sunanlar olmalıdır – sitenizde zaten bu tür sayfalar olabilir veya bunları sıfırdan geliştirmeniz gerekebilir. İstediğiniz kadar sayfayı optimize edebilirsiniz, ancak her sayfa, birincil vurgu için hedef terimlerinizden bir veya ikisine odaklanmalıdır. Ayrıca, birincil koşullarınızı tamamlayabilecek ilgili ikincil terimleri de dahil edebilirsiniz. 

Sayfa Kopyalama Boyunca Hedef Arama Terimleri Ekleme

Web siteleri söz konusu olduğunda “içerik kraldır” ifadesi sıklıkla kullanılır ve bu arama motorları için de geçerlidir. Arama motorlarının sunduğu sonuçları üretmek için kullandığı bir dizi değişken olsa da, sayfalarınızın görünür metin içeriği, arama motorlarının sayfalarınızı bulmak, dizine eklemek ve potansiyel site ziyaretçilerine sunmak için kullandığı birincil faktördür.

Hedeflemek istediğiniz terimleri belirledikten sonra, bir motor sayfanıza geldiğinde sayfanın hedeflediğiniz arama terimleriyle alakalı olduğunu belirleyebilmesi için terimleri site sayfalarınızın kopyasına dahil etmeniz gerekir. ve arama motoru sonuç sayfaları (SERP’ler) arasında üretin. Başka bir deyişle, bir arama motorunun belirli bir terim için sayfanızı arama sonuçlarında üretmeyi haklı çıkarması için, sayfanızın söz konusu terimle gerçekten alakalı olduğuna dair kanıta sahip olması gerekir – terimin sayfalarınızın içeriğine anlamlı bir şekilde entegre edilmesi, böyle kanıtlar.

Arama motorlarının ve ziyaretçilerin, diğer tüm sayfa kopyalarınızın üzerindeki içerikteki terimi hemen tanıyabilmesi ve sayfanızın içeriğine bağlam verebilmesi için, hedef arama teriminizin sayfa başlığında ve giriş paragrafında en az bir kez göründüğünden emin olun.

En önemlisi, terimlerin bağlam içinde anlamlı olması ve sayfa içeriğinin genel mesajını tamamlaması için arama terimlerini sayfa kopyanıza doğal bir şekilde entegre etmeye çalışın. Sayfa kopyanızı, bağlam içinde anlam ifade etmeyen terimlerle ayrım gözetmeksizin yüklemeyin, çünkü bu, ziyaretçileriniz sayfanıza geldiklerinde olumsuz bir izlenim bırakacaktır ve Spam olarak kabul edilebilir.

Sayfa Başlığı Etiketi

Site sayfalarınızın HTML başlığındaki başlık etiketi, hedef terimlerinizi eklemek için kritik, ancak genellikle gözden kaçan bir konumdur. Arama motorları, SERP’lerde başlık etiketini görüntüler ve bu nedenle alaka düzeyini belirlerken sayfalarınızın başlığını oldukça ağır bir şekilde tartar, bu nedenle sitenizdeki her sayfanın, bunun için hedeflenen terimleri içeren benzersiz bir başlığa sahip olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. sayfa.

Başlık Etiketlerinden Yararlanın

Arama motorları, sayfa başlığı etiketleri (h1, h2, h3, vb.) içine yerleştirilen kelimeleri genel metinden daha ağır bir şekilde tartardı; bu, anahtar kelimeleri mümkün olduğunda başlık etiketlerine, özellikle de H1’e dahil etmeyi uzun süredir devam eden en iyi uygulama haline getirdi. Anahtar kelimelerin başlıklardaki etkisi artık bir katı sıralama faktörü açısından eskisi kadar önemli olmasa da, hem arama motorlarına hem de arama motorlarına iletmeye çalıştığınız sayfanın ana temasını güçlendireceği için yine de tavsiye edilir. ziyaretçiler aynı. Head etiketlerinizi site tasarımınızla tutarlı olacak şekilde biçimlendirmek için bir CSS stil sayfası kullanabilirsiniz.

Meta Etiketler Hakkında

Bir zamanlar en iyi arama motoru sıralamalarına açılan kapı olduğu düşünüldüğünde, meta etiketler artık arama motorları tarafından çok fazla tartılmıyor. Bu öncelikle meta etiketlerin etik olmayan pazarlamacılar tarafından kötüye kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Google artık anahtar kelimelerin meta etiketini arama sonuçlarına dahil etmemektedir ( kaynak ). Ancak bu, meta etiketleri tamamen görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmez, sadece bunların SEO bulmacasının sadece küçük bir parçası olduklarının farkında olun.

Sayfalarınızı optimize ederken dikkat etmek isteyeceğiniz iki etiket, açıklama meta etiketi ve başlık meta etiketidir (yukarıda belirtilmiştir). Açıklama etiketinizi kısa ve öz tutun (200 karakterin altında) – bazı arama motorları, sonuçlarında bir bağlantıyla birlikte sayfanızın bir açıklamasını görüntülemek için bu etiketi kullanır, bu nedenle sayfa konusuna genel bir genel bakış sağlamalıdır. Anahtar kelime etiketleriyle, anahtar kelimelerinizi 25 veya daha az terimle (virgülle ayırarak) sınırlayın ve aynı terimi 3-4 defadan fazla tekrarlamadığınızdan emin olun, aksi takdirde aramayı aldatma girişimi olarak yanlış yorumlanabilir. motorlar ve tamamen yasaklanmanızı sağlar.

Diğer meta etiketler, arama arama optimizasyonundan çok işlev içindir, ancak daha az önemli değildir. Bu diğer etiketler, standart etiketi (URL biçimini belirtmek için), robots meta etiketini ve sosyal medya meta etiketlerini içerebilir. 

Anahtar Kelime Yoğunluğu: Ne Kadar Fazladır?

Artık hedef arama terimlerinizi site kopyasına entegre etmenin bazı yollarına ilişkin bir genel bakışa sahip olduğunuza göre, sonuç almak için anahtar terimlerinizi gerçekte kaç kez tekrarlamanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu konudaki görüşler değişiklik gösterir, ancak genel olarak, anahtar terimlerinizin her 100 kelimelik metinde 2-10 kez arasında herhangi bir yerde görünmesini istersiniz – bu oran “anahtar kelime yoğunluğu” olarak bilinir. 

Genel bir kural olarak, metininizin doğal akışını bozmadan anahtar terimlerinizi olabildiğince sık bir şekilde birleştirmeye çalışın. İyi metin yazarlığı SEO için önemli bir bileşendir ve günün sonunda sayfa içeriğinizin insanlara (ve arama motorlarına) hitap etmesi gerekir.

Bağlantı Yapısı ve Strateji: Bırakın Örümcekler Emeksin

Arama motorlarının site sayfalarını bulmasının başlıca yollarından biri, ana sayfanızdan diğer site içi sayfalara giden bağlantıları izlemektir (bu işlem “örümcek” veya “tarama” olarak da bilinir). Arama motorlarının sitenizi etkili bir şekilde taramasına ve iç sayfalarınızı bulmasına izin vermek için, menü yapınızın arama motorlarının dahili bağlantıları takip etme yeteneklerini engelleyen herhangi bir engel oluşturmamasını sağlamak önemlidir. Karmaşık JavaScript veya diğer dinamik menü özellikleri bazen etkili taramanın önüne geçebilir. Arama motorları söz konusu olduğunda, site sayfalarınıza bağlantılar bulmak söz konusu olduğunda, ne kadar basitse o kadar iyidir.

“Arama motorlarının ne gördüğünü görmek” için kullanabileceğiniz bir araç, aşağıda bağlantısı verilen gibi bir arama motoru örümcek simülatörü kullanmaktır. Simüle edilmiş bir tarama gerçekleştirdikten sonra site sayfalarınızın tüm bağlantılarını göremiyorsanız, etkili arama motoru taramasının önüne nelerin geçebileceğini değerlendirmek için kodunuza bir göz atmanız gerekecektir.

Arama motoru örümceklerinin izlemesi ve site sayfalarını dizine eklemesi için arama motoru dostu bir yol haritası oluşturmanın harika bir yolu, sitenizdeki tüm sayfalara basit metin bağlantıları içeren Site Haritası oluşturmaktır. Bir Site Haritası ayrıca, ziyaretçilere tüm site sayfalarının genel bir anlık görüntüsünü sağlamanın ek kullanılabilirlik avantajına sahiptir.

Bağlantı Popülerliği: Gelen Bağlantıların Önemi

Arama motorlarının site sayfalarınızı bulmasının bir başka yolu da, sitenize diğer harici sitelerden gelen bağlantıları izlemektir (bu sitelerin kendilerinin belirli bir motorda listelenmesi şartıyla). Sitenize bu tür bağlantıların olması, yalnızca arama motorlarına sayfalarınızı bulma konusunda ek fırsatlar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sitenizi başka bir sitede ziyaretçilerin önüne koyarak sitenizin görünürlüğünün artmasını sağlar.

Google gibi en iyi arama motorlarının çoğu, belirli bir arama sorgusu için sonuçlarını belirlerken sizin sitenize bağlanan sitelerin sayısını hesaba katar. Bu, “bağlantı popülerliği” olarak bilinir. Bağlantı popülerliği hakkında düşünmenin bir yolu, sitenize verilen her harici bağlantının siteniz için bir “oy” olarak sayılmasıdır. Yani, size ne kadar çok bağlantınız olursa o kadar iyi, değil mi? Eh, zorunlu değil. Arama motorları sizin sitenize bağlantı veren sitelerin bağlantı popülerliğini nasıl hesaplayacağını da bildiğinden, popüler bir siteden gelen tek bir bağlantı, bilinmeyen popüler olmayan sitelerden gelen birçok bağlantıdan daha ağır olacaktır. Bağlantı almak söz konusu olduğunda, nicelikten çok kalite gitmenin yoludur.

Karşılaştırılabilir alaka düzeyine ve yapıya sahip iki siteden her şey eşit olduğunda, daha yüksek bağlantı popülaritesine sahip site, arama motoru sonuçlarında daha belirgin bir yerleşim elde edecektir.

Sana Kim Bağlanıyor?

Halihazırda sitenize bağlanan sayfaları araştırmak istiyorsanız, Google tam da bunu yapmanıza izin veren küçük bir numarayı destekler. google.com’a gider ve URL’nizi “link:” (tırnak işaretleri olmadan – örneğin link:www.your-url.com) yazarak yazarsanız, sonuçlar size google’da listelenen tüm sayfaların bir listesini verir. senin siten. Bu yöntemi, sizinkine benzer kuruluşlara bağlantı veren siteleri araştırmak için de kullanabilirsiniz – sizinki gibi kuruluşlara bağlantı veren bir site, hatta doğrudan bir rakip, kendi bağlantınızı talep ederken takip etmek için iyi bir yol olabilir.

Kaçınılması Gereken SEO Engelleri

Sitenizin arama motoru performansını iyileştirmek için atabileceğiniz adımlar olduğu gibi, optimum sıralamalarda şansınızı azaltabilecek şeyler de vardır – aşağıda başlıca suçlulardan bazıları… 

Çerçevelerden Kaçının

Çerçeveleri kullanan siteler tipik olarak sayfanın içeriğini çerçeve kümesinden ayırır, bu da arama motorlarının sonuçlarında çerçeveli sayfaların içeriğini dizine eklemeyi ve üretmeyi, bulmasını neredeyse imkansız hale getirir. Arama motorları için optimize etmek istediğiniz çerçeveli sayfalarınız varsa, en iyi seçeneğiniz, bunları standart çerçevesiz sayfalara dönüştürmektir, böylece arama motorları içerik için ne sunduklarını görebilir ve bunları doğru şekilde görüntüleyebilir.

Dinamik URL’ler

Dinamik URL’ler (örneğin, “?” veya “ID=” içeren) birçok arama motorunun taranması ve düzgün şekilde dizine eklenmesi tarihsel olarak zor olmuştur, ancak bunda çok daha iyi hale gelmiştir ve bu günümüzde genellikle bir sorun değildir. Güvende olmak için, büyük arama motorlarının onları bulup bulmadığını değerlendirmek için dinamik olarak oluşturulmuş sayfalarınızı izleyin ve gerekirse sitenizde bu sayfaların dinamik olmayan, arama motoru dostu sürümlerini oluşturun (ör. yourorganization.com/ about/default.asp); URL’leri gerektiği gibi biçimlendirmek ve yeniden yönlendirmek için htaccess kurallarını da kullanabilirsiniz. 

Resimler ve Metin

Web geliştiricileri, HTML “gerçek metin” kullanmak yerine (genel olarak, metni kendi metninizle vurgulayabiliyorsanız) site sayfalarının tasarımını geliştirmek ve/veya düzenini kontrol etmek için sayfa başlıkları için metin görüntülemek ve gezinme öğeleri için genellikle resimler kullanır. fare, bunun doğru metin olduğunu bileceksiniz). Web geliştirme açısından bu uygulamada doğal olarak yanlış bir şey olmamasına rağmen, arama motorlarının resim olarak sunulan metni göremediğini bilmek önemlidir. Bu nedenle, arama motorlarının bulmasını istediğiniz kelimeler site grafiklerine gömülüyse, bu resimleri gerçek metne dönüştürmeyi düşünmelisiniz. Asgari olarak, site grafiklerinde görüntülenen kelimeleri yalnızca arama motorlarının okuyabilmesi için değil, aynı zamanda site grafiklerinde görüntülenen kelimeleri belirtmek için ALT metni kullanmak isteyeceksiniz.

Multimedya

Flash animasyon ve video site ziyaretçileri için harika görünebilir, ancak arama motorları multimedya nesnelerine gömülü içeriği okuyamaz veya dizine ekleyemez. Bu, uygun olduğunda multimedya kullanmamanız gerektiği anlamına gelmez, ancak bunun arama motoru dostu olmadığını unutmayın. Arama motorlarının sayfaları bulmasını istiyorsanız, aradığınız efektleri elde etmek için Flash bileşenlerini ayrı sayfa öğeleri (HTML arasında) olarak eklemek, tüm sayfaları Flash’ta oluşturmaktan çok daha iyi bir seçenektir.

JavaScript ve diğer Komut Dosyaları

JavaScript’in veya komut dosyasına içerik ve/veya bağlantılar yerleştiren diğer komut dosyalarının belirli uygulamaları, arama motorlarının içeriği algılamasını ve bağlantıları taramasını engelleyebilir. Bir arama motoru örümcek simülatörü, içeriğin arama motorlarına görünür olup olmadığını belirlemenize izin vermelidir.

SEO Başarısını Ölçme

Peki konu organik SEO olduğunda emeğinizin meyvelerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Performansı ölçmenin birincil yollarından biri, SEO sürecini ölçülebilir öncesi ve sonrası sonuçlarıyla bir deney olarak ele almaktır.

Sayfalarınızı optimize etmeye başlamadan önce, belirli arama motorlarında hedef terimleriniz için optimize ettiğiniz sayfaların sırasını not edin. SEO’ya başlamadan önce belirli bir sayfanın sıralamasını biliyorsanız, arama motorları sayfalarınızı yeniden indeksledikten sonra bu sıralamayı SEO sonrası sıralamanızla karşılaştırmak için temel olarak kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, gözle görülür bir gelişme olup olmadığını görmek için optimizasyon öncesi ve optimizasyon sonrası site istatistiklerinizi de ölçebilirsiniz. İzleyebileceğiniz diğer önemli göstergeler, e-posta sorguları, satış siparişleri, gelen aramalar, haber bülteni abonelikleri, üyelik başvuruları gibi dönüşüm hedeflerini veya artan kamu maruziyetinin mantıklı sonucu olabilecek herhangi bir şeyi içerir.

Son Söz…

Etkili arama motoru optimizasyonunun, arama motorlarını sitenizi olumlu bir şekilde sıralamaları için “kandırmak” ile ilgili olmadığını hatırlamak önemlidir. Bunun yerine SEO, ilgili bilgiyi bu bilgiyi arayan kişilere ulaştırmak için tasarlanmış bir araştırma sürecidir. Sayfa içeriğinizi hedef ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarına göre ne kadar iyi optimize edebilirseniz, yalnızca ziyaretçileri sitenize çekmede değil, aynı zamanda sitenize ulaştıklarında bulduklarından memnun olmalarını sağlamada da o kadar büyük başarı elde edersiniz.

Web siteniz için bir SEO kampanyası planlamak veya mevcut performansı artırmak istiyorsanız, lütfen çekinmeden arayın veya aşağıdaki formu kullanın; size rehberlik etmekten memnuniyet duyarız. 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *