«

SEO Yarışması; SEO bazında bir rakip, arama motoru sonuçlarında daha iyi bir sıralama almak için hedef sayfanızla rekabet eden bir web sitesi veya web sayfasıdır.

SEO Yarışması: Anahtar Kelime ve Dönüşüm Rakipleri Arasındaki Fark Nedir?

SEO bağlamında bir rakip, arama motoru sonuçlarında sıralama almak için hedef sayfanızla rekabet eden bir web sitesi veya web sayfasıdır. İki ana rakip türü vardır: anahtar kelime rakipleri (“anlamsal” rakipler olarak da bilinir) ve dönüşüm rakipleri (“endüstri” rakipleri olarak da bilinir).

Anahtar Kelime Rakipleri

Anahtar kelime rakibi, hedef sayfanızla aynı arama terimleri için sıralamaya girmeye çalışan bir web sayfasıdır. Örneğin, hedef sayfanız uzun kuyruklu anahtar kelime için sıralamaya girmeye çalışıyorsa: “SEO Analiz Google Sıralama Yarışması”, SERP’de (arama motoru sonuç sayfası) görünen hedef sayfanızdan başka herhangi herşey bir anahtar kelime rakibidir.

Dönüşüm Rakipleri

Dönüşüm rakibi, hedef sayfanızın veya web sitenizin yaptığı gibi para kazanan bir web sayfası veya web sitesidir. Başka bir deyişle, ikiniz de aynı hedef kitleden aynı dönüşümler için rekabet ediyorsunuz.

SEO Analizi ve SEO Yarışması Stratejisi

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır? – Ayhan KARAMAN

Rakiplerinizin kim olduğunu ve ne tür bir rakip olduklarını bilmek sadece ilk adımdır. Ayrıca, onların rakibi olmak için bu bilgileri kendi yararınıza nasıl kullanacağınızı da bilmeniz gerekir.

Rakipler Nasıl Belirlenir?

Belirtildiği gibi, rakiplerinizi belirlemenin hızlı ve kolay bir yolu, arama motoruna sıralamak istediğiniz anahtar kelimeleri yazmak ve genellikle sizinkiyle aynı hizmeti, ürünü, bilgiyi vb. sağlayan diğer web sitelerini belirlemektir. Esasen, kaliteli anahtar kelime araştırması yapmak , hedef terimleriniz için kimin rekabet ettiğini doğal olarak ortaya çıkarmalıdır. Ancak, bu yöntemin çok daha fazlası var.

Her durumda, hedef kitlenizin tamamı ürünleri ve bilgileri doğrudan Google’da gezinerek bulamıyor. Örneğin, biri Loch Ness canavarı peluş oyuncakları için pazardaysa, önce google’da peluş dağıtıcılar ve Loch Ness ürün mağazaları için “Loch Ness Peluş” yerine inceleme siteleri bulabilir. Bu nedenle, bu keşif kanallarının keşfi de önemlidir.

Ayrıca, pazarlama yöntemleriniz olsa bile, tüm rakip tanımlamaları teknik olmak zorunda değildir. Asma modası geçmiş değil ve ortak bilgilerle (herhangi bir yerel kitapçı, Barnes and Noble’ın bir rakip olduğunu bilir) veya ağızdan ağıza (siz bir lokantasınız ve müşteriler onlara hatırlattığınızı söylüyor) rakipleri belirlemek çok mümkün. Bölgede başka bir akşam yemeği). Amazon gibi çeşitli ürünler satan şirketleri de akılda tutmak önemlidir. Amazon neredeyse her şeyi satıyor; bu, çok çeşitli işletmelere rakip oldukları anlamına gelir ve sonuç olarak, uzmanlaşmış işletmelere rakip olduklarını unutmak kolay olabilir. Ağaçlar için ormanı kaçırmayın.

Müşteriler seçeneklerine önem verir – herhangi biri ve hepsi. Rakiplerinizin kim olduğunu düşündüğünüz veya kiminle ilişkilendirilmek istediğiniz umurlarında değil. Bu nedenle, SEO amaçları için rakip belirlemeye uzun vadeli bir markalaşmadan ziyade objektif bir bakış açısıyla yaklaşmak önemlidir.

Rakiplerinizin İçeriğinden Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Rakiplerinizin kim olduğunu belirledikten sonra, bu bilgiyi içerik oluşturma stratejinizi bilgilendirmek için kullanabilirsiniz. Bu, büyük ölçüde, hangi faktörlerin üst sıralarda yer alan rakipleri desteklediğini ve gözden kaçırdıkları veya gerçekleştiremedikleri yönleri belirlemeyi içerecektir. Bu şekilde, içeriklerini, başarılı bir şekilde yaptıklarını taklit ederek ve mümkün olan yerlerde iyileştirmeler yaparak belirsiz bir şablon olarak kullanabilirsiniz.

Örneğin, Loch Ness canavarının tarihiyle ilgili bir makale için en üst sıradaki rakiplerinizin hepsinin, “tarihsel genel bakış” bölümü, bir “etimoloji” bölümü ve “popüler teoriler” bölümünde, kapsam, uzunluk, ayrıntı ve organizasyon hakkında kendi seçimlerinizi bilgilendirmek için benzer bir format kullanmak sizin yararınıza olabilir. Bununla birlikte, bu başlıkları, insanların aradıkları şeylere göre daha iyi optimize etmek için yeniden yazabilir veya “Ünlü Görülecek Yerler” veya “İzleme Haritası” gibi daha ayrıntılı bir makale oluşturan bölümler ekleyebilirsiniz.

Kendi İçeriğinizle Rakiplerinizi Nasıl Yenebilirsiniz?

Ayrıca, bir içerik oluşturucunun hem endüstri hem de anlamsal olarak rakipleriyle bağlantı kurması nadiren yararınadır. Bir sayfaya bağlantı vermek, Google’a bu konuda yetkili olduğuna inandığınızı gösterir. Bu nedenle, bir rakibe bağlantı vererek, benzer içeriğe sahip oldukları ve onları bir otorite olarak gördüğünüzü gösterdiğiniz için Google’ın sizi onlara karşı iyi sıralama olasılığını azaltmış olursunuz. Bu, rakibin çok daha güçlü bir seçenek gibi görünmesini sağlar.

Ancak bunun bazı istisnaları vardır. Örneğin, son derece itibarlı devlet web sitelerine hayati belgeler ve bilgiler sağlamak için bağlantı verilmesi gerekebilir. Vergi indirimlerini tartışan bir sayfanın, konuyu kapsamlı bir şekilde ele almak için resmi IRS web sitesinde bu vergi indirimlerine ilişkin formlara bağlanması gerekecektir. Bir muhasebeci için bile, vergi konularında nihai otorite olarak IRS’ye bağlanmak mantıklıdır. Bu sahip olmak için olumlu bir ilişkidir.

SEO Yarışması için Rekabetçi Olmak

Web sitenizi önceden var olan devlere karşı rekabetçi kılmak, özellikle web siteniz küçük veya yerel ise, imkansız veya sadece gereksiz görünebilir. Ayakkabı satıcısıyken neden çorap hakkında yazdığınızı veya yerel bir ceza savcısı olduğunuzda neden haksız fiil hakkında tanımlayıcı içerik yazdığınızı sormanız anlaşılabilir. Bununla birlikte, Google’a konu ve ilgili bilgiler konusunda güçlü bir otorite olduğunuzu göstermeniz, genel sıralamanızı yükseltmelidir.

Ayrıca, haksız fiil tanımınız için köklü hukuk siteleriyle rekabet ederken hiçbir zaman birinci sayfada yer alamayabilirsiniz, ancak bir rakip olacaksınız . Yerel rekabetiniz genellikle olmayacak. Büyük balıklarla bir düzeyde rekabet edebileceğinizi göstermek, bölgenizdeki yalnızca yerel dönüşüm sayfalarına odaklanan küçük balıklara kıyasla genel otoritenizi artıracak ve sıralamanızı artıracaktır.

Son olarak, sitenizdeki içeriğin kalitesini ve çeşitliliğini artırmak, sizi daha fazla web ile daha alakalı hale getirebilir. Alaka düzeyi, geri bağlantı kazanmanın anahtarıdır ve geri bağlantılar, içeriğinizin ve dönüşüm sayfalarınızın SERP’lerde görünür hale gelmesi için gereklidir. Rekabetten daha iyi içerik oluşturabiliyorsanız, bağlantılar kazanmak ve kendi otoritenizi oluşturmak için daha iyi bir konumdasınız.

Anahtar Kelime Rekabet Araçları

SEMRush ve SimilarWeb gibi anahtar kelime analiz araçları , kullanıcıların rakiplerinin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını ve bu anahtar kelimeler için tahmini arama hacminin ne olduğunu (diğer birçok şeyin yanı sıra) belirlemelerine olanak tanır. Bu, içeriğinizi oluştururken hangi anahtar kelimelere odaklanmanın en iyi olacağını belirlemenin değerli bir yolu olabilir.

Yarışma Puanları

Bazı sistemler, karşılaştırmalı yetkilerine dayalı olarak web sitelerini ve web sayfalarını “puanlamaya” çalışır. Bunların en popülerleri, bir sayfaya ve kök etki alanına 0-100 arasında bir puan atayan Moz’un “ Domain Authority ” (DA) ve “ Page Authority ” (PA) metrikleridir. Bu, birkaç nedenden dolayı yararlı bilgilerdir. Örneğin, yüksek bir PA puanına sahip bir sayfa, avantajınız için taklit edebileceğiniz bazı yararlı teknikler kullanıyor olabilir – özellikle de DA muhteşem değilse (yani PA, DA’yı sadece sırtlamıyorsa) – ama bu aynı zamanda sayfanın yenilmesi zor olacak bir rakip olduğu anlamına gelir.

Bu puanlar rekabet analizinde yardımcı olabilse de, bu puanların tahmini olduğunu ve ilgili verilerin mevcut olmaması nedeniyle bu tür bilgileri yüzde yüz doğrulukla belirlemenin imkansız olduğunu akılda tutmak önemlidir.

SEO’nun birçok alanında olduğu gibi, rakip web sitelerinin otoritesini belirlemek, eğitimli bir tahmin unsuru içerir – ancak doğru araç ve tekniklerle, değerli sonuçlara varabilir ve SERP’lerde kendinizi bir rakip olarak belirleyebilirsiniz.

SEO yarışması sonuçları genelde uygulanan stratejilerle doğru orantılı sonuçlanır. Ne aşırı güç uygulamak nede rakiplerden daha az çalışmak olmaz. Her ikisinden de kaçınmalı ve dengeli ilerlemelisiniz bunu yaptığınız zaman SEO yarışması büyük olasılık ile lehinize sonuçlanacaktır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *