«

Bir SEO uzmanı, arama motoru sonuç sayfalarında sıralamaları ve görünürlüğü artırmak için web sitelerini optimize eden bir profesyoneldir.

SEO Uzmanının İşi Nedir?

Bir SEO Uzmanının işi, kopya ve açılış sayfalarını optimize etmeyi, içerik oluşturmayı ve güncellemeyi, yeni pazarlama fırsatlarını belirlemek için sürekli anahtar kelime araştırması yapmayı ve daha fazlasını içerebilir. Bu yöntemlerden bazıları nispeten basittir; diğerleri çok daha karmaşıktır ve hepsi SEO Uzmanının doğrudan kontrolü altındaki web sitesinin yönleriyle ilgili olan çok sayıda aşamayı ve küçük bir araştırmadan fazlasını içerir.

Bununla birlikte, SEO aynı zamanda birkaç dış faktörü de içerir – sitenin bağlamı, rekabeti ve web’in geri kalanıyla olan bağlantıları ile ilgili şeyler. Çoğu zaman, SEO yalnızca satış sayfalarına yapılan tıklamaları artırmakla ilgili değildir; aynı zamanda bir şirketin marka bilinirliği ve tanınırlığı oluşturma çabalarını da içerir.

Satışlar üzerinde doğrudan ve anında etkisi olan taktikler kullanmak yerine, marka bilinirliği oluşturmak uzun vadede ortaya çıkan bir stratejidir. Şirketlerin hedef kitleleri arasında bir takip oluşturmasına ve tanınırlığını artırmasına yardımcı olur. Marka bilinirliği sayesinde, hedef kitleleri sonunda şirketlerini belirli bir ürün veya hizmetle ilişkilendirir. Örneğin, halk arasında birçok insan yapışkanlı bandajları düşündüğünde, Band-Aid markasını düşünürler – öyle ki ikisi neredeyse birbirinin yerine geçebilir. Veya Apple kullanıcılarının şirketin ürün lansmanlarını aktif olarak nasıl takip ettiğini düşünün. Bu harika bir marka bilinirliği.

Markanızı Oluşturmak için SEO’yu Nasıl Kullanırsınız?

Marka bilinirliği oluşturmak göz korkutucu bir görev gibi görünebilir, ancak SEO, çevrimiçi olarak daha fazla marka yetkisine ve genel olarak daha fazla dijital marka bilinirliğine giden bir yol sunar. İlgili bir girişim olsa da, katılmaya hazır olan markalar, bir etki yaratmaya başlamak için aşağıdaki taktiklerden birkaçını kullanabilir.

Hiper odaklı içerik geliştirin

Nişinizi rakiplerinizden daha iyi hedefleyen hiper odaklı içerik, belirli bir kitleye hitap edecek ve markanızla daha iyi bağlantı kurmalarını sağlayacaktır. Bunun hangi niş olduğunu ve ilgili aramaları mülklerinize nasıl yönlendireceğinizi belirlemek savaşın yarısıdır.

Örneğin, özel tasarım elbiseler satıyorsanız, “elbiseler” veya “önlükler” gibi genel anahtar kelimeleri hedeflemek istemezsiniz, bu da sizi büyük olasılıkla kendi büyüklüğünüzün on katı olan şirketlerle doğrudan rekabete sokabilir. “Özel elbiseler”, “siparişe özel elbiseler” veya benzer bir ifadeyi hedeflemeniz daha iyi olur. Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı gibi araçlar, ürün veya hizmetinizle hangi anahtar kelime öbeklerinin en iyi şekilde eşleştiğini görmek ve özgünlük ile popülerlik arasında bir denge kurmak için potansiyel anahtar ifadeler üzerinde araştırma yapılmasına yardımcı olur.

Ayrıca satış döngüsünün her adımında anahtar kelimeler kullanmayı deneyebilirsiniz; Genel anahtar kelimelerin peşinden gitmek, satış dönüşüm huninizin en üstünde yeni müşteriler kazanmanıza yardımcı olabilirken, satış ve pazarlama dönüşüm huninizin her aşamasında müşteri endişelerini ve sorunlu noktaları gözden kaçırmayın. Yine, bu aynı zamanda marka otoritenizi oluşturmanıza yardımcı olur ve sizi sektörünüzde lider olarak konumlandırır.

Bazı anahtar kelimeleri seçtikten sonra, markalı (ve anahtar kelime için optimize edilmiş) içeriği kullanarak şirketinizin yetkisini net bir şekilde tanımlamaya başlayabilirsiniz. Buna, en iyi SEO uygulamalarını takip eden ve doğrudan hedef kitlenize hitap eden web sitesi içeriği ve blog gönderileri dahildir.

Bağlantı kurmadan yararlanın

Ücretli arama, herhangi bir dijital pazarlama stratejisinin önemli bir parçası olsa da, bağlantı oluşturma, organik yollarla çevrimiçi görünürlüğünüzü oluşturmanın vazgeçilmez bir yoludur. Esasen, diğer güvenilir sitelerin sitenize bağlantı verdiği anlamına gelir.

Bu, Google’a güven ve yetki göstergesi olan blog yazarlarından ve diğer şirket web sitelerinden gelen bağlantıları içerebilir. Bu gelen bağlantıları artırmanın bir yolu, şirketinizden birinin başka bir sitede bir misafir blogu sağlayıp sağlayamayacağını ve sizinkine geri bağlantı sağlayıp sağlayamayacağını sormaktır – onlara ek içerik pazarlama materyali sağlar – veya basitçe ulaşıp bir bağlantı değişimi önerebilir.

SEO için bağlantı kurmanın yanı sıra, bu, aynı zamanda sitenize daha kaliteli trafik çekerken aynı zamanda marka bilinirliğini artırarak şirketinizin adını yeni gözlerin önüne getiren organik marka oluşturma konusunda mükemmel bir alıştırmadır.

Bunu başarmak için, sektörünüzdeki kişilerin aradığı konular için en iyi siteleri ve yayıncıları belirleyerek başlayın (Linkio, Alexa veya SEMRush gibi bir araç kullanarak). Daha sonra doğru kitleye ulaştığınızdan emin olarak onlarla etkileşime geçebilir ve topluluklarına katılabilirsiniz. Bir içerik takası yapmayı teklif edin veya sitelerine geri bağlantılı bir imza veya yazar profiline sahip bir misafir gönderisine katkıda bulunun, ardından sitenize daha fazla bağlantı içeren yorumlar bırakın.

Çevrimiçi topluluklara katılın

Ek marka bilinirliği yaratmak için, bir başka etkili SEO taktiği, sektörünüzle ilgili konuların tartışıldığı çevrimiçi topluluklara katılmaktır – Reddit, GrowthHackers ve StumbleUpon’daki uygun başlıklar veya sosyal medya kanalları.

Sektörünüzün diğer üyeleriyle etkileşim kurmak sizi tekrar güvenilir bir otorite olarak konumlandırır. Ayrıca, dijital ayak izinizi artırır ve markanızın sitesine sosyal platformlarda bağlantı kurarken ve her sitede kullanıcılarla etkileşim kurarken aramada görünürlüğünüze yardımcı olur.

Marka bilinirliğini artırmaya yönelik bu SEO taktikleri sadece bir başlangıç ​​– daha pek çok şey var, ancak bu üç strateji, topu yuvarlamak için harika bir yol.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *