«

Bir Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO Uzmanı, bir web sitesini arama motorları için optimize edilecek şekilde test eder, analiz eder ve değiştirir bu hamleler ile web sitesi daha sonra Google ve Bing gibi büyük arama motorlarında sıralama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır.

Bir SEO uzmanı, arama sonuçlarının alakalı olmasını sağlamak, olumlu bir kullanıcı deneyimi, artan web sitesi trafiği, olası satış hacmi ve marka bilinirliği oluşturmak için bir web sitesinde sayfa optimizasyonu gerçekleştirir. Başka bir deyişle, bir SEO Uzmanı diğer herhangi bir dijital pazarlama veya geleneksel pazarlama profesyonelinden farklı değildir: sonuçta çalıştıkları şirket için daha fazla satış odaklı çalışırlar.

Bir SEO Uzmanı, anahtar kelime araştırması yaparak ve Google Analytics gibi SEO araçlarından yararlanarak, bir web sitesinin Google’daki görünürlüğünü artırabilir ve bu da herhangi bir şirket için büyük faydalar sağlar. Bazıları, yeni girişimler geliştirmek veya kullanıcı katılımını ve trafiğini artırmak için sosyal medya hesaplarını daha iyi yönetmek için bir pazarlama ekibinin diğer üyeleriyle de yakın çalışabilir.

SEO Uzmanı İş Sorumlulukları Nelerdir?

SEO Uzmanı iş sorumlulukları, birinin bir dijital pazarlama ajansı için mi, bir şirketin dijital pazarlama departmanında mı yoksa bir müşteri için serbest mi çalıştığına göre değişir, ancak SEO Uzmanı ilanlarının büyük çoğunluğunun iş tanımı, aşağıdaki maddelerin çoğunu hatta bazen tümünü içermektedir.

 • Şirketin web sitesi arama motoru sonuç sıralamasını artıran optimizasyon stratejileri geliştirin
 • Ücretli arama kampanyaları yürütürken, SEO Uzmanı maksimum yatırım getirisi elde etmek için testler yapacak, veri ve sonuçları toplayacak ve analiz edecek, eğilimleri ve öngörüleri belirleyecektir.
 • SEO kampanyalarının giderlerini yönetin, bütçeyi koruyun, aylık maliyetleri tahmin edin ve farklılıkları uzlaştırın
 • En iyi SEO uygulamalarının web sitesi içeriği boyunca düzgün bir şekilde takip edilmesini sağlamak için web geliştirme ekibiyle yakın işbirliği yapın
 • İçerik oluşturma ve içerik pazarlamasında SEO’yu yönlendirmek için editoryal ve pazarlama ekipleriyle birlikte çalışın
 • Arama motoru pazarlaması için sayfa optimizasyonunun sorumluluğunu üstlenin
 • Şirket web sitesinde ve pazarlama materyallerinde kullanmak üzere yeni SEO anahtar kelimeleri için sürekli anahtar kelime araştırması, keşif ve optimizasyon gerçekleştirin
 • Arama motoru optimizasyonu önerilerini araştırın ve uygulayın
 • Bağlantı kurma stratejisi oluşturun ve yürütün
 • Hedef anahtar kelimeler için SEO konumlarını iyileştirmek için web sitesi mimarisini, içeriğini, bağlantısını ve diğer faktörleri değiştirin
 • Pazarlama çabalarında gelişme gösteren ölçülebilir hedefler belirleyin
 • SEO stratejisi performansını anlamak için Google analitiği gibi SEO araçlarıyla günlük performans ölçümlerini izleyin
 • SEO stratejisini yönetmek için pazarlama departmanındaki diğer kişilerle işbirliği yapın
 • Web sitesi arama sonuçlarını iyileştirmek için blog gönderileri ve sayfa açıklamaları dahil ilgi çekici ve yüksek kaliteli web sitesi içeriği yazın

SEO Uzmanları Nereden Geliyor?

Çoğu SEO Uzmanı ve diğer arama motoru optimizasyonu uzmanları, teknik becerileri üzerinde çalışmadan ve SEO’da bir işe geçiş yapmak için aktarılabilir becerilerinden ve eğitim geçmişlerinden yararlanmadan önce kariyerlerine başka bir alanda başlar.

Doğrudan SEO ile ilgili hiçbir kolej veya üniversite derecesi yoktur ve kesinlikle dört yıllık hiçbir pazarlama programı size SEO alanında gelişmek için ihtiyaç duyacağınız belirli teknik becerileri vermeyecektir – ancak bir iş tanımı görmek nadirdir. İşletme, pazarlama veya iletişim gibi bir tür ilgili alanda bir Lisans veya eşdeğerini listelemeyen bir SEO Uzmanı.

Bu alanda çalışan SEO uzmanlarının çoğu, işverenlere dijital pazarlama stratejilerini yürütmek, arama motoru trafiğini artırmak ve web sitelerinin arama motoru sonuç sayfalarında en üstte olduğundan emin olmak için gereken belirli becerilere sahip olduklarını göstermek için bir tür ek sertifika alır. 

Başarılı Bir SEO Uzmanının Özellikleri?

Başarılı SEO uzmanlarının dijital pazarlama ve arama motoru optimizasyonu dünyasında başarılı olmak için sahip olması gereken bazı temel özellikler şunlardır:

1. SEO’nun üç seviyesinin anlaşılması

Arama motoru optimizasyonu için üç katman vardır ve herhangi bir iyi SEO Uzmanı, bir pazarlama stratejisi geliştirirken üçünü de akılda tutmalıdır:

 • Teknik, web sitenizin içerik olmayan öğelerini ifade eder. Bu bölüm, bir web sitesinin arka uç yapısını ve temelini geliştirmeye yönelik stratejiler içerir. Bu işin bir kısmı, teknik SEO için web sitesi hızını, indekslemeyi, mobil uyumluluğu, taranabilirliği ve web sitesi mimarisini iyileştirme fırsatlarını ortaya çıkarabilecek kapsamlı bir web sitesi analizi yapmayı içerecektir. Teknik SEO ayrıca bir web sitesinin okunabilirliğini önemli ölçüde artıracak ve bu da kullanıcı deneyimini iyileştirecek ve arama motorlarına web sitesinin iyi olduğunu gösterecektir.
 • Sayfa içi SEO, web sitenizdeki içerikle ilgilidir ve arama motorlarının içeriğinizin konusunu anlamasına ve web sitesini değerli bir kaynak olarak görmesine yardımcı olmak için optimize eder. Sayfa içi SEO, anahtar kelimeler, meta etiketler, dahili bağlantılar ve HTML başlık etiketleri gibi öğelerin arama motoru trafiğini artırmaya ve Google sonuçlarının en üstüne yakın olmasını sağlamaya yardımcı olacak şekilde kullanılmasını içerir.
 • Sayfa dışı optimizasyon, çeşitli bağlantı kurma taktikleri aracılığıyla web siteniz ve diğer web siteleri arasında daha güçlü bir ilişki oluşturmakla ilgilidir. Sayfa dışı optimizasyon, arama motorlarına bir web sitesinin güvenilir bir kaynak olduğunu ve bu nedenle arama motoru sıralamalarının en üstüne yakın bir yerde konumlandırılması gerektiğini göstermek için bir web sitesinin itibarını oluşturmaya yönelik stratejiler de içerir.

SEO uzmanlarının, arama motoru optimizasyonunun tüm katmanlarının, web sitenizin Google arama sonuçları arasında ne kadar belirgin bir şekilde sıralandığına nasıl katkıda bulunduğunu bilmesi gerekir.

2. Pazarlama konusunda bilgili bir zihin

SEO’nun teknik yönleri açıkça işin büyük bir parçasıdır ve Google’ın web sitenizi arama sonuçlarına gömmesine neden olabilecek sorunları anlamak çok önemlidir. Ancak bir kez bunun üstesinden geldiğinizde, SEO endüstrisindeki işler diğer dijital pazarlama ve hatta geleneksel pazarlama işleriyle çok ortak noktaya sahip olma eğilimindedir: nihayetinde, dürtme yaparken tüketicinin faydasını ana hatlarıyla gösterecek şekilde içerik oluşturmanız ve konumlandırmanız gerekir. onları bir satışa daha yakın.

İşin zor kısmı, hem arama motorunun diğer ucundaki insanlar için hem de bir Google algoritmasını memnun edecek içerikler oluşturmaktır. Bu deneyimle gelir.

Ancak, bir SEO Uzmanı ve dijital pazarlama uzmanı olarak gerçekten bağlantı kurmak için gereken SEO uzmanlığı, bundan daha derine iner. Bir SEO rolünde gerçekten başarılı olmak için, içerik pazarlamasını her zaman daha derin bir düzeyde, tüketici psikolojisini ve pazarlama yaptığınız hedef kitleyi, sosyal medya ortamını, web tasarımı ve geliştirmesini, viral pazarlama stratejilerini, ve marka bilinirliğini ve dönüşümleri artırmaya yardımcı olan genel iş hedefleri.

3. Büyük resmi düşünme yeteneği

Belirlediğimiz gibi, SEO her şeye dokunur. Ve şirket web siteleri o kadar önemlidir ki, SEO bu hususların geri kalanından ayrılamaz.

SEO kampanyaları etrafında belirli hedeflere sahip olmanıza yardımcı olur. Bir SEO Uzmanı olarak amacınız arama motoru sıralamalarına, trafik çekmeye, marka bilinirliğini artırmaya veya dönüşümlere (web sitenizi ziyaret eden birini müşteriye dönüştürme) odaklanmak mı?

Bu hedefleri tanımlamak ve ardından bir SEO stratejisi uygularken kuruluşun daha büyük hedeflerini akılda tutabilmek, bir SEO Uzmanını başarıya hazırlayacaktır.

4. Birinci sınıf iletişim becerileri ve işbirlikçi bir ruh

Bir SEO Uzmanı, satış, müşteri hizmetleri, web geliştirme, analitik, BT, pazarlama ve daha fazlası dahil olmak üzere bir işletmede çok çeşitli departmanlarla çalışacaktır. Ve bir web sitesinde değişiklik yapmanın neden SEO’yu artıracağını ve sonuçta daha fazla trafik ve dönüşümle sonuçlanacağını açıklamak her zaman kolay değildir. İşte bu noktada iletişim becerileriniz devreye giriyor.

SEO Uzmanları, belirli değişikliklerin neden gerekli olduğunu ve web sitesine ve şirketin kârlılığına nasıl fayda sağlayacaklarını ikna edici ve erişilebilir bir şekilde nasıl açıklayacaklarını bilmelidir. Ayrıca, işinizin bir kısmı, web sitesinde birçok farklı geçmişe ve bakış açısına sahip ekiplerle bunu yapabilmektir.

Sadece bu da değil, site için geliştirilmekte olan belirli içeriğe dahil olabilirsiniz, bu nedenle yazma becerilerinizin SEO işleri için mükemmel olduğundan emin olmalısınız.

5. Merak ve Uyarlanabilirlik

Google, arama motoru sonuçlarını nasıl sıraladığına ilişkin algoritmalarını sürekli olarak değiştirir. Bu, bakış açınıza bağlı olarak sizin için sinir bozucu veya heyecan verici olabilir – ancak iyi bir SEO Uzmanı bu zorluğu coşkuyla üstlenir.

SEO alanında gelişmek için çevik olmanız gerekecek. Birçok profesyonel, sürekli öğrenmeden faydalanabilir, ancak bir SEO Uzmanının hayatta kalabilmesi için buna ihtiyacı vardır. Ayrıca, tek bir şirketin web sitesinden sorumluysanız, kayıtsız olmayı göze alamazsınız – bir SEO uzmanı olarak, sürekli değişen SEO en iyi uygulamalarıyla uyumlu olup olmadığını görmek için içeriğini sürekli gözden geçirmek sizin işinizdir..

SEO Uzmanı ile İlgili Bazı İş Tanımları Nelerdir?

Aşağıdakiler, SEO Uzmanına yakın olan yaygın iş tanımlarıdır:

Arama Motoru Pazarlamacısı

Arama motoru optimizasyonu ve arama motoru pazarlaması (SEM) çoğu zaman bir araya getirilir, ancak gerçekte çok farklıdırlar. Arama motoru pazarlamacılığı çok daha geniştir ve aslında SEO’yu içerir. Arama motoru pazarlaması, hem tüketicilere hem de arama motorlarına pazarlamak için çalışmanız gerekeceğinden, Tıklama Başına Ödeme pazarlaması (PPC), reklamcılık ve bazı müşteri ilişkileri yönetimi gibi becerilerde uzmanlaşmanızı gerektirir. Arama motoru pazarlamacılığı uzmanları yalnızca ücretli aramada uzmanlaşırken, bazıları hem arama motoru pazarlaması hem de SEO ile ilgilenir. Anahtar kelime araştırmasında ve Google AdWords, Bing AdWords ve Google Analytics gibi SEO araçlarında uzmanlaşmak bir ön koşuldur.

İş Pazarlama Danışmanı

SEO uzmanları, yüksek talep gören bir içgörüye sahiptir. Bir İş Pazarlama Danışmanı olarak bir işe hak kazanmak için kanıtlanmış bir SEO ile ilgili başarı sicilini gösterebilmeniz gerekecek, çünkü bu pozisyon, müşterilerin özel ihtiyaçlarına çözümler sunmak, planlamak ve uygulamaya yardımcı olmak için müşterilerle birlikte çalışmanızı gerektirecektir. SEO ve diğer pazarlama girişimleri, mevcut pazarlama stratejilerinin yanı sıra uygulamaya koyduğunuz stratejilerin etkinliğini ölçer ve bu şirketler için değer yaratmak için uzun vadeli destek ve strateji sağlar.

Dijital Pazarlama Müdürü

Dijital pazarlama ve SEO dünyaları özünde birbirine bağlıdır. Dijital pazarlamacılar genellikle SEO, SEM, PPC ve sosyal medya dahil olmak üzere her türlü çevrimiçi pazarlamayı ele alır. Dijital pazarlama uzmanları, pazarlama stratejileri oluşturur ve uygular, SEO’yu artırmak için çalışır, içeriği yönetir ve trafiği, marka bilinirliğini ve satışları artırmak için sosyal medyayı maksimum etkinlikte kullanır.

Sosyal medya Yöneticisi

Bir sosyal medya yöneticisinin iş tanımı, her sosyal medya platformunda çalışan ve bir şirketin hedef kitlesinde mümkün olan en büyük sıçramayı sağlamak için doğru zamanlarda ve doğru formatlarda yayınlanan ilgi çekici sosyal medya içeriğinin oluşturulmasını gerektirir. Bir SEO Uzmanı gibi, bir Sosyal Medya Yöneticisinin sorumluluğunun bir kısmı, bir şirketin web sitesine trafik çekerken aynı zamanda sosyal medya hesapları aracılığıyla tüketiciler ve kullanıcılarla doğrudan etkileşimde bulunmaktır.

E-posta Pazarlama Uzmanı

Dijital pazarlamada daha derin bir niş içine giren E-posta Pazarlama Uzmanları, müşterileri tıklamaya ikna edecek e-posta kampanyaları için çekici içeriğin nasıl oluşturulacağını tam olarak bilir. E-posta, kararlı bir hedef kitleye ulaşmanın en güçlü yöntemlerinden biri olmaya devam ediyor. E-posta pazarlaması öncelikle potansiyel müşteri yaratma faaliyetidir, bu nedenle bu e-posta çabaları her zaman daha büyük bir pazarlama stratejisinin parçası olacaktır.

SEO Uzmanları Kimlerle Çalışır?

Çoğu SEO Uzmanı, doğrudan daha büyük bir pazarlama veya dijital pazarlama ekibinin parçası olarak çalışır, bu nedenle sosyal medya pazarlama ekipleri, Arama Motoru Pazarlamacıları ve e-posta pazarlama ekipleriyle çalışırlar.

Ancak daha geniş anlamda, SEO bir şirketin web sitesinin hemen hemen her bölümüne dokunur, bu da bir şirketin hemen hemen her bölümünü etkilediği anlamına gelir. Sonuç olarak, bir SEO Uzmanı diğerlerinin yanı sıra geliştirme, tasarım, satış, BT ve müşteri hizmetleri ekipleriyle çalışmayı bekleyebilir.

SEO Uzmanı Olma Nedenleri

Dijital pazarlama ve iletişim alanlarının diğer birçok alanına uygulamalarıyla hızla büyüyen bir alan olduğu göz önüne alındığında, bir SEO Uzmanı olarak bir kariyeri düşünmek için birçok zorlayıcı neden vardır. SEO Uzmanı olmayı düşünmeniz için birkaç neden:

1. Kelimelerle arası iyidir

Bazen iyi yazmanın SEO’nun temeli olduğunu unutuyoruz. Bir SEO Uzmanının, kullanıcı amacına odaklanan içerik oluştururken açık ve özlü bir şekilde nasıl yazılacağını bilmesi gerekir. Ayrıca, kelime ustaları, anahtar kelime araştırmasına dayalı olarak kelime seçimlerinde ve yapısındaki küçük ince ayarların SEO’nuzu artırmaya neden olacağını görmekten keyif alabilirler. Her ikisi için de zorlayıcı sayılacak içerikler oluştururken aynı anda hem insanlarla hem de arama motorlarıyla iletişim kurmak kolay bir iş değildir, bu nedenle yazma becerileri sizi uzun bir yol kat edecektir.

2. Meraklı ve dinamik yapı

Bilgi için hiç bitmeyen bir susuzluk çeken ve dijital olan her şeyi takdir eden biriyseniz, SEO’da bir kariyer iyi bir seçim olacaktır. Bir SEO uzmanı, sürekli olarak Google algoritmasındaki revizyonları incelemenin ve buna göre ayarlama yapmanın, arama motoru trafiğini artırmanın ve bir SEO uzmanı olarak etkili kalmanın önemli bir parçası olduğunu bilir. Köşede hangi değişikliklerin olabileceğini asla bilemeyeceğiniz için bir SEO Uzmanının ayak parmaklarında kalması gerekir. Bu sizin için heyecan vericiyse, SEO’da bir iş çok uygun olacaktır.

3. Güçlü iş güvenliği

İşletmeler, arama motoru optimizasyonu ve arama motoru pazarlamacılığına daha fazla yatırım yapma konusunda ancak son zamanlarda akıllarına geldi. Yakın tarihli bir rapora göre, pazarlamaya yılda 25.000 dolardan fazla harcama yapan şirketler, arama motoru pazarlamacılığının ve SEO’nun en iyi yatırım getirisini sağladığını bildirdi ve üçte ikisi SEM ve SEO’yu ileriye dönük olarak son derece yüksek veya çok yüksek öncelikli olarak sıraladı – moreso e-posta pazarlaması veya sosyal medya pazarlamasından daha fazla. Şirketler zaten dijital pazarlamaya her zamankinden daha fazla para harcıyorlar – SEO bu pastanın daha büyük bir bölümünü aldığından ve daha fazla değer sağlamaya devam ettiğinden, SEO becerisine sahip insanlar için daha fazla işe yol açmalıdır.

4. Tasarım kaşıntınızı kaşıyın

İyi bir SEO Uzmanı, SEO’yu asla bir boşlukta düşünmez. Bir SEO uzmanı, bir müşteri veya şirket web sitesinin tamamını hesaba katmalı ve yalnızca yapıyı değil, aynı zamanda kullanıcı deneyimini ve genel görünümü ve hissi de hesaba katmalıdır. Bu nedenle, bir SEO Uzmanının işi sadece ilgi çekici içerik yazmakla kalmaz, aynı zamanda estetik ve web tasarımı için gözlerini nasıl kullanacağını da bilmesi gerekir. Bir SEO Uzmanı olarak yapacağınız kadar çok yaratıcı kası esnetmenize izin verecek çok fazla iş yoktur ve bu birçokları için çekici bir olasılıktır.

5. SEO becerileri aktarılabilir

Bir SEO becerisine sahip olduğunuzda ve SEO araçlarına hakim olduğunuzda, farklı endüstri ve işletmelerde bir dizi başka iş için çekici bir aday olacaksınız. SEO Uzmanı olmayan bir iş tanımına bir göz atın ve yine de iletişim, içerik yönetimi, pazarlama, sosyal medya ve gazetecilik gibi alanlarda SEO uzmanlığını bir demirbaş olarak bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *