«

Seo uyumlu makale yazabilmek için seo uzmanı olmak gerekmiyor. Arama motorlarının başta Google olmak üzere en sevdiği içerik türü özgün ve işin uzmanı tarafından yazılmış olan makalelerdir.

Örneğin bir uydu servisi içeriği oluşturmak istediğiniz zaman eğer işin uzmanı değilseniz uydu servislerinin neler yaptığı, ne şartlarda çalıştığı, hangi sorunlarla karşılaştığını ve bu sorunları nasıl çözüme kavuşturduklarını bilemezsiniz. Sadece anahtar kelime çöplüğü diye tabir edebileceğimiz türden bir içerik üretirsiniz.

Bu bağlamda kaliteli bir içerik üretebilmek için ya işin uzmanı olmanız gerekiyor yada konuyu çok iyi araştırmış ve tüm detayları hakkında bilgi edinmiş olmanız gerekiyor.

Birde Google gözünde uzmanlık gerektirmeyen içerik türleri vardır. Bunlara örnek olarak “cilt bakımı nasıl yapılır?” başlıklı bir içeriği gösterebiliriz. Herkes kendi cildine bakım yapabilir ve herkesin cilt bakım metodu farklı olabilir bu nedenle bu tür içerikler uzmanlık gerektirmeyen içeriklerdir. Bu tür içerikleri üretirken, özgün ve Seo uyumlu olması gerekliliktir. Peki Seo uyumlu makale nasıl yazılır? Buyurun inceleyelim.

Öncelikle bilinmesi gereken kavramlar hakkında kısaca bilgi edinelim.

SEO Nedir?

SEO (Arama motoru optimizasyonu) anlamına gelen ingilizce (Search Engine Optimization) cümlesinin kısaltmasıdır. Arama motoru optimizasyonu demek, site, kategori, içerik, görsel hatta etiket yapılarınızın dahi arama motorlarının istediği ve sevdiği şekilde yapılandırılması için yapılan çalışmaları kapsamaktadır. SEO’yu daha iyi anlamak için “Buraya” bakabilirsiniz.

Sıkça Sorulan SEO Soruları

SEO Uyumlu Makale Ne Demek?

SEO uyumlu makale, arama motorlarının istediği şekilde yapılandırılmış makale anlamına gelmektedir. Peki nedir bu arama motorlarının istediği içerik türü?

 • Özgünlük: Değimez ilk kural içeriğin özgün olma şartıdır.
 • Keyword Başlık: Ana anahtar kelimeniz yazı başlığında geçmeli ve bunun yanı sıra geçecek olan kelimeler arama sayfasına bakınan ziyaretçiyi kendine çekebilmeli. İşiniz zor iyi düşünün :)
 • İlk 50 Kelime: Harika bir başlık ile ziyaretçiyi sitenize getirdikten sonra harika bir giriş ile ona aradığının sizin içeriğinizde olduğunu hissettirin.
 • İçerik Uzunluğu: Şunu net söylüyorum ki bir yazının en az 600 kelime yada 300 kelimesi olması gerektiği şeklindeki söylemlerin tamamı SEO adına yapılmış en büyük fiyaskodur. SEO kuralları diyor ki; Bir konuyu kim daha az kelime ile %100 anlatırsa en başarılı odur. Yani eğer anlattığınız şey 50 kelimede tam olarak anlatılabiliyor ise o yazıyı 300 kelime yapabilmek için saçmalamayın.
 • Görsel Kullanımı: Yazılarınızda içeriğiniz ile alakalı görseller kullanmaya özen gösterin
 • Anahtar Kelime Sayısı: Yazı içinde bilmem ne oranda anahtar kelime kullanmam gerekiyor diyerek içeriğinizi çöp etmeyin. Anahtar kelime kullanacağınız yerleri aşağıda ayrıca anlatacağım.
 • Alt Başlık Kullanımı: Alt Başlıklar kullanmaya özen gösterin ve bu alt başlıklardan en az 1 tanesinde anahtar kelime kullanmış olmaya özen gösterin.
 • URL Yapısı: Yazınızın URL sini kısa tutmanızda fayda var bu nedenle tüm başlığı URL olarak atamak yerine sadece anahtar kelimenizi içeren bir URL yeterli olacaktır.

Arama motorları için kanıtlanmış SEO uyumlu makale diyebileceğimiz içerik yukarıda ki şekilde yapılandırılmış olmalıdır. Bu kurallara uygun bir içeriğiniz var ise kesinlikle sıralaması kötü olmayacaktır.

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Seo uyumlu makale yazmak esasen konu ile ilgili binlerce bilgi araştırmanızı gerektirmeyen bir eylemdir. Bu işi hakkıyla yapabilmek için deneme yanılma yolu ile kendinizi geliştirmeniz ve hatalarınızdan ders çıkarmanız gerekir. Seo uyumlu makalenin gerektirdiği bazı olmazsa olmaz detaylar vardır.

1- Anahtar Kelime Kullanımı

 • A- Anahtar kelime H1’de bulunmalıdır
 • B- İçeriğin ilk 100 kelimesi içinde anahtar kelime geçmelidir,
 • C- Alt bailıklardan en az bir tanesinde anahtar kelime kullanılmış olmalıdır,
 • D- Son 100 kelime içinde anahtar kelime geçmelidir.

Yukarıda ki liste Seo uyumlu makale içinde anahtar kelimenizi ne sıklıkta kullanmanız gerektiğini söylüyor aslında. Özellikle WordPress kullanıcıları Yoast Seo, Rank Math v.b Seo eklentilerinin öneriletine uyum sağlayabilmek adına büyük Seo hataları yapıyorlar.

Bir çok Seo uzmanına ters düşebilir ancak ben kendi tecrübelerime dayanarak diyorum ki; “Seo uyumlu bir makale kaç kelime uzunluğunda olursa olsun anahtar kelime kullanımı yukarıda ki listede belirttiğim sıklıkta olmalıdır“. Yani 4 yerde anahtar kelimenin kulkanılmış olmasına dikkat edilmeli. İçeriğin diğer tüm alanlarını anahtar kelime eklemeye çalışmadan içinizden geldiği gibi üretmek gerekir. Bunu yaptığınızda içeriğin kritik noktalarına ahahtar kelimenizi eklemiş olacaksınız ve diğer noktalarda da konu ile alakalı olduğu için mecburen anahtar kelime geçirmiş olursunuz ve bunu “anahtar kelime yazmış olmak için değil, içeriğinizin akışı bunu gerektirdiği için yaparsınız” işte arama motorlarının sizden istediği şey tam olarak budur.

2- Kullanıcı Deneyimi

Bir içeriği üretirken onu tüketecek olan ziyaretçi ile empati kurarak üretmelisiniz. Önemli bir Seo faktörüde kullanıcı deneyimidir. Eğer içeriğin ilk 50 kelimesinde saçmalamışsanız geri kalanında tarih yazsanız dahi o içerik kalitesizdir. Makalenizi arama motorları aracılığı ile yada farklı bir kaynak yolu ile bulan kişiye istediğini verebileceğinizi ilk 50 kelimede hissettirmelisiniz.

Eğer ziyaretçi ilk 50 kelimede ikna okur ise içeriğinizi okumaya devam edecektir bu da yazınızda uzun süre kalmasını sağlayacak ve arama motorları tarafından kullanıcı deneyimi hanenize artı bir puan yazılmış olacak.

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve ziyaretçiyi makalenizde uzun süre tıtabilmek için içeriğinizi video anlatım ile destekleyebilirsiniz. Örneğin “İstanbul’un Fethi” başlıklı bir içerik oluşturdunuz ve Fetih ile alakalı tüm bilgilere yer verdiniz. Bu içeriği uzun uzadıya tam olarak kaç kişi okuyacak diye düşünün. Bu oran çok az çünkü millet olarak okumayı sevmediğimiz aşikar.

Yazının yarısını okuyan bir kişi aradığını bulup bilgiyi aldıktan sonra makalenizi terk edecektir. Evet sizin makaleniz o ziyaretçinin aradığından çok daha fazla bilgi veriyor ancak okuma alışkanlığı olmayan bir kitleye hitap ettiğiniz için o ziyaretçinin aradığının dışında ki bilgiler için okuma zahmetine girmeyeceğini hepimiz biliyoruz.

Okumaktan sıkılan bir ziyaretçi video izlemekten yada dinlemekten sıkılmayacak ve konu hakkında ki tüm detayları öğrenebilmek adına yazı içinde ki video anlatıma kulak asacaktır. Videoyu izlediği sürece sayfanızda kalacak ve size Seo anlamında artı puan kazandıracaktır.

3- Yorum Stratejisi

Oluşturduğunuz içerik ne kadar kaliteli olursa olsun bir şekilde kullanıcı etkileşimi olmalı ki Google içeriğinizin diğerlerinden farklı olduğuna kanaat getirsin. Bu etkileşimi kanıtlayabilmek adına yapılabilecek önemli bir hamle de ziyaretçilerinizden yorum almak, soru almak ve bu soruları cevaplandırmaktır.

İçeriğinize yorum alabilmek için içerik yapısına göre farklı stratejiler izleyebilirsiniz. Örneğin, teknoloji kategorinize yazdığınız bir televizyon yazısı altında insanların tv seçimlerine katkıda bulunabilir ve onların size sorduğu sorulara yanıtlar verebilirsiniz. Bu etkileşimi Google kesinlikle görmezden gelmeyecek ve içeriğinizi öne çıkaracaktır.

Tüyo: İnsanlar, soru sorulmuş ve cevap verilmiş olan içerikleri gördüklerinde kendileri de kafalarına takılan soruları sorarlar.

Bu mantık ile bakınca ilk etapta içeriğinizi arkadaş çevrenize sunup onlardan konu ile alakalı sorular alıp cevap vermeniz diğer ziyaretçilerinizin de soru sorması için teşvik edici bir hamle olacaktır.

4) Schema (Şema) Yapısı Kullanımı

İçeriklerinizde konusuna göre şema yapılarınızı eksik etmeyin, günümüzde şema yapıları artık yemeğe konulan tuz kadar önemlidir. Örneğin bir SSS şema yapısı ile içeriğinizin kapsamını daha arama sayfasında ziyaretçiye kanıtlamış olursunuz. Eğer bir yemek tarifi yazmışsanız bu içeriğiniz için yemek tarifi şema yapısını kullanmalısınız. Bir biyografi oluşturduysanız bu içeriğinizde kişi şema yapısını kullanmalısınız. Eğer sitenizde bir soru cevap alanı var ve insanların sorularına yanıt veriyorsanız bu kısımda q&a (Soru cevap) şema yapısını kullanmalısınız. Şema yapıları (yapılandırılmış veri) türleri ve kullanımları hakkında bilgi edinmek için “Buraya” bakabilirsiniz.

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO uyumlu makale yazmak, Google'ın sıralamasında başarılı olmak için önemli faktörlerinden biri olduğu belirtilmiştir. Google'ın iş ortağı geliştirme müdürleri “SEO dediğimiz zaman içerik hala önemli değerlendirme kriterlerinden biridir.” diyor. SEO uyumlu makale; okuyuculara, müşterilere ve arama motorlarına hitap edecek şekilde planlanmış, insanların okumak veya paylaşmak istediği içerikleri üretme çalışmasıdır. Arama motorlarında üst sıralara çıkması hedef alınmış, doğru bir içerik planlamasıyla oluşturulan ve SEO ile optimize edilen yazılara SEO uyumlu makale denir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

İçerik pazarlanmasında hedefinize ulaşmak istiyorsanız önce yazmak istediğiniz konuda hedef kitlenizin ilgisini çekecek sorunlara ışık tutan bir içerik oluşturmanız gerekir. Bir bu konu seçmemiz gerekiyor. Konuyu netleştirmek gerekiyor. Yazacağımız konuya hakim olmamız için önce bir konunun çerçevesini bilmemiz gerekiyor. Doğru bir konu bulmak ve o konuya odaklanmak sadece bizim değil, hedef kitlemizin de dikkatini çekecektir.

Saygılarımla “SEO Analiz Google Sıralama Yarışması

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *