«

Arama motoru optimizasyonu (SEO), ziyaretçilerin (ve arama motoru tarayıcılarının) temel sorularına yanıt bulmasına yardımcı olacak şekilde alakalı, güvenilir içerik oluşturma ve optimize etme uygulamasıdır. Herhangi bir web sayfasında SEO gerçekleştirmenin amacı, içeriğinizin kalitesini artırmaktır, böylece arama motorları içeriğinizi arama sonuçlarında listelemeyi seçer. Bu, web içeriğinizin her gün arama motorlarından aldığı trafik miktarını artıracaktır.

Ayrıca bakınız: SEO Yarışması Nedir?

Dış SEO Nedir?

Site Dışı SEO, web sitenize ait Site İçi SEO çalışmalarının, kaliteli bir şekilde tamamlanmasından sonra başlanılması önerilen, genel anlamıyla Backlink ve site tanıtım çalışmalarından oluşan bir SEO aşamasıdır. Site Dışı SEO çalışmaları; onlarca aşamayı, onlarca tanıtım çalışmasını ve backlink çeşitliliğini içermektedir. Bu çalışmaların önemi, Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının yaptığı her algoritma güncellemesi sonrasında değişmektedir.

Arama motorları daima; organik bağlantılar kazanan, organik tanıtımlar alan, organik övgüler kazanan, ziyaretçilerine daime güncel bilgiler sunup, en doğru bilgiyi vermek için düzenlemeleri gerçekleştiren siteleri ön plana çıkarmak için algoritma değişikliklerinde bulunur. Arama motorlarının yapay zekasında elde edilmek istenen sonucun önce doğru kavranması ve bu edinim doğrultusunda SEO çalışmalarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Arama motorları bu şekilde her algoritma güncellemesi sonrasında sıralama algoritmasındaki aksaklıkları gidermekte ve organik çalışmalarla güncel tutulan web sitelerin önünü açmaktadır.

Dış SEO Çalışması

Site Dışı SEO çalışmasının genel mantığı; farklı web sitelerin siteniz hakkında bilgi vermesi, sitenize yönlendirmesi, sitenizi tavsiye etmesi durumudur. Önceki yıllarda yapılan Site Dışı SEO çalışmaları doğrultusunda alınan Backlinkler için önemli olan web sitesinin PageRank değerleriydi. Günümüzde ise Site Dışı SEO kapsamında alınacak Backlinklerin sektörünüz içerisinde, aynı hizmetlerin sunulduğu web sitelerden alınmış olması, farklı lokasyondaki farklı sektörde barınan değeri PR 5 olan sitelerden daha önemli diyebiliriz.

Site Dışı SEO çalışmasını genel olarak backlink çalışmaları oluşturmaktadır. Backlink çalışmalarının ise onlarca türü bulunmaktadır. Örnek verecek olursak; forum tanıtımları, blog ve blogspot tanıtımları, dizin ve imleme çalışmaları, tanıtım yazıları, paravan blog çalışmaları Site Dışı SEO’nun temelleri arasındadır. Ayrıca 2022 yılı itibariyle sosyal medya platformlarında firma profilleri, oluşturulan etkinlikler, sayfa takipçileri ve paylaşımlar SEO açısından önemli bir yer tutmaktadır.

Etkin bir Site Dışı SEO Çalışması için web sitenizin uygun dizinlerde yer alması, uygun sitelerde bağlantısı olması, sosyal medyada aynı oranda tanıtıcı ve reklam çalışmalarının yapılması çok büyük önem arz etmektedir. Site Dışı SEO’da web sitenize alınan bağlantıların kontrolünün ve takibinin sağlanması, web sitenizi tanıtan yazıların, reklamların takip edilmesi ve kalitesinin belirlenmesi, sosyal medyadaki çalışmaların yürütülmesi ve iyileştirilmesi hakkında doğru bir yol izlenmesi gerekmektedir. Site Dışı SEO, sitenizin arama motorlarında üst sıralara yükselmesi için olmazsa olmazlardandır. Site Dışı SEO çalışmaları birçok farklı konuyu içinde barındırır ve güncel tutulması gereken bir çalışmayı gerektirir. Yani bu çalışmalarda süreklilik önemlidir.

Stratejik SEO olarak; Site Dışı SEO çalışmalarının sadece bir backlink çalışmasından ibaret olmadığını bilip, bu doğrultuda öncelikle sektörünüz ve rakipleriniz incelenerek, ardından bir Site Dışı SEO planı çıkartılmaktadır. Bu plan doğrultusunda sosyal medya hesaplarında gerekli çalışmalar ile beraber site dışı tanıtım, backlink çalışmaları yürütülmektedir.

Optimizasyon Ne Demektir?

Web içeriğinin insanlar için olduğunu hepimiz biliyoruz. Ziyaretçilerinize harika içerikler sunuyorsanız ve onlar mutluysa, iyi iş çıkarmışsınız demektir. Aynı zamanda, içeriğinizi arama motorları için optimize etmenize yarayacak yapabileceğiniz ek şeyler de vardır. Farklı arama motorları, web sitelerinin ve web içeriğinin farklı özelliklerine öncelik verir, ancak web için içerik oluşturmanın en iyi yolu SEO ipuçlarından faydalanmaktır. Anahtar kelime öbeklerini stratejik olarak belirlemek, kullanmak ve web sitenizin teknik detaylarını SEO uyumlu hale getirmek, arama motoru performansınızı iyileştirebilir.

Yeni içerik yazıyorsanız, yazarken optimize edebilirsiniz. Ayrıca, şu anda yeterli düzeyde sıralama alamamış olan mevcut içeriğinizi izleyebilir ve optimize edebilirsiniz.

SEO Nasıl Çalışır?

Arama motoru tarayıcıları (bot olarak da adlandırılır) internette bulabilecekleri tüm içeriği tarar. Bunu, web sitelerindeki dahili bağlantıları ve farklı web sitelerindeki bağlantıları izleyerek yaparlar. Botlar, her sayfanın ne hakkında olduğunu anlamak için her bir sayfanızdaki içeriğe (URL, başlık etiketi, başlıklar, bağlantılar ve daha fazlası dahil) bakar. Arama motoru sağlayıcısı, dizin denilen şeyi oluşturmak için tüm bu bilgileri kullanır.

SEO Sıralamasında Hangi Faktörler?

Arama motoru sıralamalarını etkileyen çok şey var, ancak içerik kraldır. Yüksek kaliteli, güvenilir içerik, ziyaretçilerinizi mutlu edecek ve diğer web sitelerinden bağlantılar çekecektir. İçeriğin değerini belirleyen şey gelen bağlantılardır. İçeriğinize ne kadar çok web sitesi bağlanırsa, Google ve diğer arama motorları içeriğinize ve web sitenize o kadar çok güvenir ve değer verir.

İçerik ve bağlantıların yanı sıra, diğer bazı önemli SEO faktörleri şunlardır:

 • Gelen bağlantı sayısı
 • Gelen bağlantıların kalitesi
 • Anahtar kelime öbeği kullanımı
 • Sayfa yükleme hızı
 • Kullanıcı deneyimi
 • HTML ve şema işaretlemesi
 • Sosyal medya sinyalleri
 • Mobil optimizasyon
 • Temel kullanım metrikleri

Bu faktörlerin tümü, arama motorunun içeriğinizi anlamasıyla birleştiğinde, bu metriklerden aldığınız puan neticesinde bir sıralamaya sahip olursunuz. 

SEO’yu Etkileyenler

Kaliteli içerik ve teknik olarak iyi yapılanmış olmak, arama motorlarının içeriğinizi taramasını, dizine eklemesini ve anlamasını kolaylaştıracaktır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı kişi arama motoru optimizasyonunu etkileyebilir:

 1. içerik oluşturucular
  • yazarlar
  • fotoğrafçılar
  • kameramanlar
 2. Teknik personel
  • Başlangıç ​​aşaması
  • arka uç
  • altyapı

Her ekip üyesinin, web sitenizi oluşturmak ve sürdürmekle ilgili belirli görevlerini yerine getirirken arama motoru optimizasyonu hakkında daha fazla bilgi edinmesi ve önemli detayları hesaba katması gereklidir. Teknik personel, teknik SEO hakkında daha fazla bilgi edinebilir.

Arama Motoru Trafiği Nasıl Alınır

Bilgili olduğunuz ve üst sıralarda yer almak istediğiniz konular hakkında zengin ve güvenilir içerik oluşturup optimize ederek arama motoru trafiğinizi artırmak için çalışabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için arama motoru optimizasyonu için en iyi ipuçlarını ve içerik oluşturma ipuçlarını okuyun. Ayrıca Google’ın SEO Başlangıç ​​Kılavuzuna da göz atmanızda fayda var.

Anahtar Kelime Yarışması

Arama motoru sıralamaları oldukça rekabetçidir. “Yukarı Michigan’daki bakır madenleri” veya “nanoteknoloji kullanan makine mühendisliği fakültesi” gibi daha spesifik anahtar kelime öbekleri için sıralama yapmak, “bakır madenleri” veya “makine mühendisliği” gibi daha geniş bir terime kıyasla daha kolaydır. Ancak, daha spesifik ifadeler daha az sıklıkla aranır. Arama motoru sıralamalarına daha kolay bir girişi temsil ederler, ancak trafik büyümesi için daha küçük bir potansiyele sahiptirler. Google sıralama yarışması hakkında önerilere göz atabilirsiniz.

Anahtar Kelime Fırsatlarını Belirleme

Tek başına harika içerik oluşturmak, arama motoru trafiğini garanti etmez. Kendinize sorun: Bu içeriği gerçekten arayan var mı? Moz, SEMrush, Ahrefs ve daha fazlası gibi şirketlerden birçok anahtar kelime öbeği araştırma ve hacim tahmini aracı bulunmaktadır. Bu araçlar ile yapabileceğiniz kapsamlı analizler neticesinde elde edeceğiniz veriler bir çok rakibinizi nasıl alt edebileceğiniz konusunda size doğru yolu gösterecektir.

Bu konuda çok daha fazlası yazılabilir ancak okunmayacağını biliyorum bu nedenle gereksiz bilgi doldurmak yerine aşağıda yorum alanını kullanarak SEO adına her türlü soruyu sorabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Mehmet kula

  Çok başarılı içerikler üretiyorsunuzç Takipteyiz.