«

SEO alanında zemin kazanmak için nereden başladığınızı bilmeniz gerekir. Bir SEO analizi yapmak size ihtiyacınız olan bilgiyi verir – durum raporunuz – böylece başlangıç ​​noktanızın nerede olduğunu bilirsiniz. Buradan, nerede iyileştirmeniz gerektiğini ve neye öncelik vermeniz gerektiğini belirleyerek stratejinizi planlayabilirsiniz. 

Ancak, bir SEO analizi tam olarak nedir? Başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken alanlar nelerdir? 

SEO Analizi Nedir?

Yukarıda bahsettiğim gibi, SEO analizi olarak da bilinen SEO denetimi, durum raporu gibidir. SEO stratejinizi ne kadar iyi uyguladığınızı belirlemenize yardımcı olur, ancak burada bitmez. 

Sonuç olarak, böyle bir analiz, trafiğinizi nerede oluşturduğunuzu, işlerinizi nasıl yürüttüğünüzü ortaya çıkarır. içerik stratejisi, hangi anahtar kelimeler için sıralama yaptığınız, rakiplerinizin kimler olduğu, rakiplerinizin kendilerini nerede konumlandırdığı, hem sayfa içi hem de sayfa dışı SEO faktörlerinde nasıl performans gösterdiğiniz ve herhangi bir teknik hatanız olup olmadığı.

Yine de bir SEO analizi, bulunduğunuz yerin ötesine geçer ve nereye gittiğinizi değerlendirmenizi, iyileştirmeye ihtiyaç duyduğunuz alanları belirlemenizi gerektirir. Bir analiz sırasında topladığınız tüm verilerle, uygulamanızın ayrıntılı bir resmini çizer ve nerede yetersiz kaldığınızı veya fırsatları masaya bıraktığınızı vurgularsınız.

SEO Analizinizi Yaparken Nereye Konsantre Olmalısınız?

Trafik analizi 

Trafiğinizi analiz ettiğinizde, her bir kanalı incelemeli ve trafiğinizin nereden geldiğini görmelisiniz. Bu, ziyaretçileri çekebileceğiniz diğer potansiyel kanalların yanı sıra organik, yönlendirme, sosyal medya, e-posta pazarlama, ücretli arama, ücretli sosyal ve doğrudan trafiğinizi kontrol etmeyi içerir. 

İdeal olarak, trafiğinizin çoğunu organik kaynaklardan çekmelisiniz çünkü bu normalde en iyi ziyaretçileri getirecektir. Ayrıca, ücretli kanallar için yapmanız gerektiği gibi doğrudan organik ziyaretçiler için ödeme yapmanız gerekmez.

Organik kaynaklardan sürekli olarak trafik çekmek, web sitenizi ziyaret eden yeni yüzler akışına sahip olmanızı sağlayarak potansiyel müşteriler oluşturmanıza ve huninize daha fazla kişi eklemenize olanak tanır. 

Trafiğinizin çoğunu organikten oluşturmuyorsanız, muhtemelen SEO stratejinizi değiştirmelisiniz. Analizinizin diğer kısımlarını yürütürken stratejinizi nasıl değiştireceğinizi muhtemelen keşfedeceksiniz. 

İçerik stratejisi analizi

Bu aşamada kendinize bir dizi soru sormak akıllıca olacaktır:

 • Kişileriniz için bir içerikten diğerine mantıklı bir yolculuk sağlıyor musunuz?
 • Kategorinizde yeni konular hakkında yazmanız gereken boşluklar var mı?

İçerik stratejisi analiziniz doğrudan sizi bilgilendirmelidir. Tartışmanız gereken konularda eksik içeriğinizin olduğunu veya sıralamada yer almadığınız konularda gönderiler yazdığınızı fark ederseniz, ya yeni malzeme yazmanız ya da eski malzemeleri optimize etmeniz gerekir. 

Genel olarak, içeriğinizin tüketicilerinize hitap etmesi gerekiyor. Her alıcının bir adımdan diğerine yolculuğunu kolaylaştırmaya yardımcı olur. Durum böyle değilse, yeni içerik oluşturmanız, huninizi doldurmanız ve her bir kişi için sonraki adımları net olarak belirtmeniz gerekir.

Anahtar kelime analizi 

İçerik stratejiniz sizi kısmen bilgilendirecektir. Dönüşüm huninizdeki boşlukları veya sıralamanız gereken konuları belirledikçe, hedeflemeniz gereken terimleri doğal olarak bulacaksınız.

Ancak, stratejinizin geri kalanını oluşturmak için daha derine inmeli ve halihazırda ne için sıraladığınızı belirlemelisiniz. Daha sonra bahsedeceğimiz çeşitli SEO analiz araçlarını kullanarak, hangi terimlerin en iyi performans gösterenleri temsil ettiğini bulabilirsiniz. Ek olarak, hangi terimlerin düşük performans gösterdiğini görebilirsiniz. 

Tüm bu bilgiler açıklayıcı olabilir. Anahtar kelime analizinizin sonunda, anahtar kelime stratejinizi çeşitlendirmeniz, şu anda hedeflediğiniz şeyi ikiye katlamanız veya herhangi bir başarı getirmedikleri için belirli terimlerden kaçınmanız gerekip gerekmediğini belirleyebilmelisiniz.

Rekabet Analizi

Hangi anahtar kelimeler için sıralama yaptığınızı belirlemenin yanı sıra, ne aradığınızı da öğrenmelisiniz. Daha önce tartıştığımız gibi, içerik stratejiniz ve anahtar kelime stratejiniz de birlikte hareket eder, bu nedenle rakiplerinizin ne hakkında yazdıklarını yakından takip etmek de önemlidir. 

Kendine sor: 

 • Rakipleriniz kimler? 
 • Sizin de hedeflemeniz gereken herhangi bir terimi hedefliyorlar mı? 
 • Şirketlerini tam olarak nasıl konumlandırıyorlar? 
 • Şirketiniz konumuna göre nerede duruyor?

Kendinden öğrendiğin her şey daha sonra anahtar kelimenizi ve içerik stratejilerinizi belirleyebilmelidir. Güçlü yönlerinizden yararlanmak ve rakiplerinizin zayıf yönlerinden yararlanmak için yörüngenizi belirlemek istiyorsunuz, bu nedenle anahtar kelimelerini takip etmek ve içerik stratejilerini alt etmek akıllıca olacaktır.

Sayfa içi analiz 

İçeriğinizin ve anahtar kelime stratejilerinizin etki yaratması için, çabalar başarılıdır. Günün sonunda, bireysel blog gönderileriniz ve site sayfalarınız arama için etkin bir şekilde optimize edilmemişse, yeni anahtar kelimeler hedefleyerek veya yeni konular hakkında yazarak herhangi bir zemin elde edemezsiniz.

Sayfadaki başarınızı değerlendirirken, anahtar kelime stratejinizin her sayfada açıkça tanımlandığından emin olmalısınız. Sayfanızın amacı belirli bir anahtar kelime için sıralama yapmaksa, terimin meta başlığında, meta açıklamasında, sayfa başlığında ve sayfa kopyası boyunca göründüğünden emin olmalısınız.

Ek olarak, sitenizdeki ilgili içeriğe bağlanan gönderilerinize ve gönderilerinize dahili bağlantılar eklemelisiniz. Bu, siteniz genelinde mantıklı bir içerik organizasyonu oluşturmaya ve genel olarak kullanıcı deneyiminizi iyileştirmeye yardımcı olacaktır. 

Sayfanızdaki tüm başlıklar da en iyi SEO uygulamalarına uygun olmalıdır. Sayfanızda yalnızca bir H1 etiketi kullanın ve sayfanızın konusunu belirttiğinden emin olun. H2 başlıkları, okuyucular için içeriği bölmek ve düzenlemek için de kullanılmalıdır. Bu, Google’ın yeni odak noktasının anahtarıdır.

Son olarak, sayfalarınızda görünen tüm görseller kullanışlı alt metin içermelidir. Unutmayın, alternatif metnin amacı, bu nedenle, eklemeyi başaramazsanız, sitenizi tüm hedef kitlenizin kullanımına sunamazsınız.

Sayfa dışı faktörler

SEO başarınız için de çok önemlidir. Diğer yüksek kaliteli ilgili siteler size referans olarak bağlantı veriyorsa, Google’ın algoritması bunu bir güven işareti olarak yorumlar ve sitenizi alanınızda bir otorite olarak tanımlar. Analiz ve strateji oluşturmak için geri bağlantılar oluşturmak sitenizin başarısının ayrılmaz bir parçası olabilir. Bir dizi kullanarak geri bağlantıları kontrol edebilirsiniz. 

Tabii ki, yüksek değere sahip sitelerden bir sürü alakalı geri bağlantı isterken, düşük etki alanı yetkilisine sahip sahte sitelerden bir bağlantı akışı istemezsiniz. Bu nedenle spam puanınızı takip etmeniz önemlidir. 

Spam puanı Moz tarafından geliştirilen bir derecelendirme sistemidir. bu, geleneksel olarak spam içerikli sitelerle ilişkilendirilen kırmızı bayraklara sahip sizinkine bağlantı veren sitelerin yüzdesini ölçer. Düşük spam puanları iyidir, yüksek puanlar ise sizinkine bağlantı veren çok sayıda düşük yetkili siteye sahip olabileceğiniz anlamına gelir. Yüksek bir spam puanınız olduğunu fark ederseniz, bağlantıların takip edilmeyen olarak değiştirilmesini istemek için sosyal yardım yapmak akıllıca olacaktır.

Teknik hatalar

Eğer sitenizde teknik hatalar varsa Google, içeriğinizin önceliğini hızla kaldırır. Hatalar, arama motorlarına sitenizin kararlı olmadığını ve ziyaretçiler için iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamayabileceğini düşündürdükleri için büyük bir kırmızı bayraktır. 

Çok sayıda bozuk bağlantınız, 404 hatası (tarayıcılar sunucuda bir sayfa bulamadığında), eksik resimler, yeniden yönlendirme döngüleri, yinelenen içerik, sayfaların yavaş yüklenme hızı veya bir dizi başka sorununuz varsa, sitenizin sıralaması olası değildir. kuyu. 

Sitenizin teknik olarak sağlam ve nispeten hatasız olmasını sağlamak, başarılı bir SEO stratejisinin temelidir. Bu alanda sorunlarınız varsa, başlamanız gereken yer burasıdır.

SEO Analiz Araçları

Böyle bir SEO denetimi yapmak için, bunu yapacak araçlara sahip olmanız gerekir. Neyse ki, çevrimiçi olarak birçok SEO analiz aracı var. Favorilerimizden bazıları şunlardır:

 • Moz: Etki alanı yetkisini icat ettikleri için, web sitelerinde bir dizi bilgi ve araç sunan bu konuda uzmandırlar.
 • SEMrush: Bu araç, sitenizin nasıl sıralandığını takip etmenize, bunlarla ne tür bir rekabet olduğunu görmek için tek tek anahtar kelimeleri araştırmanıza, teknik hataları izlemenize ve diğer birçok faydalı görevi gerçekleştirmenize olanak tanır.
 • Ubersuggest: Neil Patel’in aracı, kullanıcıların bu sorguları çevreleyen sonuçların neler olduğunu görmek, anahtar kelimeleri izlemek ve ilgili terimleri ortaya çıkarmak için belirli alanları veya anahtar kelimeleri aramasına olanak tanır.
 • Alexa: Alexa’da rakiplerinizi şirketinizin hedef kitlesiyle örtüşmelerine göre belirleyebilir, siteniz ve diğer siteler için anahtar kelime boşluklarını bulabilir ve hedeflenecek en iyi terimleri belirleyebilirsiniz.
 • Google Arama Konsolu: Bu platformun en yararlı bulduğumuz yönlerinden biri, insanların farklı sayfalara girmeden önce aradığı sorguları inceleyerek, kişilerinizin içeriğinizi nasıl keşfettiğini keşfedebilmenizdir.
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı: Bu sitenin daha az özelliği var, ancak yine de ilgili terimleri, geçmiş performansı ve her biriyle ilgili rekabet düzeyini görmek için farklı anahtar kelimelere bakmanıza izin veriyor.

Anahtar Paket Servis

Kendinizi geliştirmek için çalışırken bir SEO analizi yapmak zorunludur. Biri olmadan, SEO çabalarınız için net bir yön oluşturamazsınız. Ek olarak, yanlış unsurlara öncelik veriyor, stratejinizde fazla gelişmeye yol açmayacak alanlara odaklanıyor olabilirsiniz. 

Kaynak: https://www.newbreedrevenue.com/blog/what-is-an-seo-analysis

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *