«

Çoğu şirket için, Google’da üst sıralara tırmanmak, bir tür SEO kullanmayı içerir. Bu, pazarlamacıların, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha yukarılara çıkmasını sağlamak için şirket bloglarına ve içeriğine tahmin edilen “anahtar kelimeleri” eklemesini gerektirir. Büyük adamların reklam bütçelerine sahip olmayan küçük ve orta ölçekli işletmelerin adlarını orada duyurmalarına yardımcı olmanın harika bir yolu.

Ancak anlamsal arama, içeriğin daha alakalı ve daha kaliteli olması gerektiği anlamına gelir.

Semantik Arama nedir?

Semantik arama, SEO’nun üstlenilme biçiminde tamamen devrim yaratabilir. Bunun nedeni, semantik aramanın, arama motorlarının anlamları nasıl bağlamlaştırdığı ile ilgili olmasıdır. Arama çubuğuna yazılan ifadelerin amacını nasıl düşündüklerinin yanı sıra. Bu, arama motorlarının en alakalı sonuçları ortaya çıkarmak için ifadeleri nasıl anlayacağını ve çevireceğini anlamakla ilgilidir.

Arama motorları eskisinden çok daha karmaşık ve artık en iyi sonucu bulmak için son derece akıllı algoritmalar kullanıyor. Örneğin, birisinin ” Joomla vs WordPress ” için arama yaptığını varsayalım. Daha önce, arama muhtemelen gerçek web sitelerini ilk iki sonuç olarak getirirdi. Şimdi, ikisi arasındaki gerçek farkları tartışan şirketleri veya gönderileri ve her birinin nasıl çalıştığına dair uzman kullanıcı görüşlerini getiriyor.

Her zaman arayan için en alakalı sonuçları bulmakla ilgilidir.

Neden Önemli? 

Modern çağda, her şey hızlı bir şekilde yapılır. Ve dışarıda koca bir bilgi dünyası var. Yani bir kişi bir şey arattığında anında bilgi veren sonuçları geri getirme beklentisi vardır.

İnsanlar, ” müşteri desteği için çevrimiçi işbirliği araçları ” gibi belirli bir şey arayabilirler. Ancak “müşteri destek araçları” gibi belirsiz bir şey de yazabilirler. SEO’da anlamsal aramanın muhasebeleştirilmesi, sayfalarınızın her iki şekilde de görüntülenmesini sağlar.

Ayrıca, günümüzde insanların arama motorlarını nasıl kullandığını da düşünün. Bir sesli asistana beğendikleri bir TV programı hakkında genel bir soru sorabilirler. Veya telefonlarından en iyi hibrit bulut için hızlı bir Google araması yapabilirler.

Dolayısıyla, bir şirket piyasadaki en iyi firma olmak istiyorsa, müşterilerin interneti bu yeni kullanım şekline adapte etmelidir. Bu, anlamsal aramanın giriş ve çıkışlarının SEO’nuza nasıl fayda sağlayabileceğini anlamak anlamına gelir.

İnsanların umdukları sonuçlarla genellikle aynı dili kullanmadıklarını düşünmek de önemlidir. Örneğin, bir kullanıcı “ e-ticaret analitiği ” yazabilir. Bir insan için bu, bir perakende sitesini kaç kişinin ziyaret ettiğini bilmekten satış rakamlarına kadar her şey anlamına gelebilir.

Ancak algoritmalar sayesinde arama motorları, bunun ne anlama geldiği ve analitik platformların nasıl kurulacağı konusunda daha kesin sonuçlar getirecektir. Dolayısıyla modern SEO’nun bunu yansıtması gerekiyor.

Semantik Aramayı Ne Etkiler? 

Semantik arama, anahtar kelimeleri bir araya getirmekten ziyade aramanın arkasındaki anlamla ilgilidir. Dolayısıyla, iki ana unsur anlamsal aramayı etkiler. Bunlar anlam ve niyettir.

1. Anlam.

Genel olarak semantiğin tüm özü, bir kelimenin veya deyimin arkasındaki anlamları anlamaktır. SEO bağlamında, bu yalnızca insanların kelimenin tam anlamıyla aradığı şey değil. Şirketler, arama terimlerinin arkasındaki gerçek anlamı açıklayan SEO’yu üstlenerek çok daha zengin ve daha alakalı içerik üretebilir. Bu, arama bağlamını da yansıtan içeriktir. Bu, müşterilerinin ihtiyaçlarını ve isteklerini anlayan başarılı bir çevrimiçi marka yaratmaya yardımcı olur.

2. Niyet.

Bu daha çok kişinin aramayı neden yaptığıyla ilgilidir. Bir şey öğrenmek, bir şey satın almak veya hızlı bilgi almak isteyebilirler. Yine, bir kişinin amacının ne olduğunu anlayarak arama motorları çok daha iyi sonuçlar sağlayabilir. Ve aynı şekilde, içerik oluşturucular, amaca daha iyi cevap veren materyaller üretebilir.

Semantik Arama için SEO Nasıl Optimize Edilir? 

Anlamsal arama için optimize edilmiş içerik oluşturmak istiyorsanız, dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır.

1. Temalar.

Anlamsal aramanın tüm amacı, sadece anahtar kelimeleri kullanmaktan uzaklaşmasıdır. Bunun yerine, kullanıcının zihnine girmeye çalışmak için temaları ve konuları kullanmaya odaklanır. Bu nedenle, firmanızın en iyi sonuç olmasını istiyorsanız, anahtar kelimelerle uyumlu temaları göz önünde bulundurun.

Örneğin, bir kullanıcının “ Slack ve Flock gibi diğer ücretsiz uygulamaları ” aradığını varsayalım. Oluşturduğunuz içerik ekip iletişiminin öneminden bahsetmeli. Alternatif uygulamalardan bahsetmenin yanı sıra.

2. Niyet.

Kullanıcı amacını değerlendirirken, bir kullanıcının neden bu noktayı aradığını gerçekten düşünün. Ardından, amaçlarına uygun içerik oluşturun. Bu şekilde, yalnızca daha fazla insan sayfalarınızı tıklamakla kalmayacak, aynı zamanda daha uzun süre kalacak ve dönüşüm sağlama olasılıkları daha yüksek olacaktır.

3. İlgili anahtar kelimeler.

Yine, kendinizi kullanıcının zihnine koyun ve onların da neyi aramaya çalıştıklarını düşünün. Bu, sahip olduğunuz mevcut anahtar kelimelere ilgili anahtar kelimeler eklemek anlamına gelir. Örneğin, hedef anahtar kelimenizin “güzel çiçekler” olduğunu varsayalım. Ayrıca “güzel ev bitkileri” veya “anlamlı hediyeler” gibi anahtar kelimeler kullanan içerikler de oluşturmalısınız.

Çözüm

Pazarlama stratejinizi uygularken anlamsal aramayı anlamak, modern SEO trendlerine ayak uydurduğunuzdan emin olmanızı sağlar. Daha da önemlisi, site ziyaretçilerini mutlu eden alakalı içerik sağlamanızı da sağlar. Semantik aramanın SEO’nun geleceğinde bu kadar büyük bir rol oynamasıyla, şimdi nasıl çalıştığını kavramak için mükemmel bir zaman.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *