«

Bir hosting planınız varsa veya bir tane kiralamak istiyorsanız, muhtemelen “disk alanı” terimiyle karşılaşmış olmalısınız. Diğer birçok özellik ile birlikte hemen hemen tüm hosting şirketleri tarafından belirtilir.

Disk alanı, bir hostingin en önemli özelliklerinden biridir ve temel konseptini anlamak, bir web sitesine sahip olan herkes için esastır. Bu makalede, disk alanının ne olduğunu öğrenecek ve bu özelliğin hostinginizde nasıl kullanılacağını tahmin etmeyi ve görselleştirmeyi öğreneceksiniz.

Disk alanı nedir?

Bir hostingde disk alanı, sitenizin içeriğini depolamak için sunucuda kullanılabilen alan miktarıdır. Bu içerik, diğerlerinin yanı sıra sayfaları, resimleri, videoları, dosyaları, veritabanlarını içerir. Bazı durumlarda, e-postaları saklamak için de kullanılabilir, ancak bu bir kural değildir.

Bu nedenle, bir web sitesini barındırdığınızda, tüm içeriğiniz o alanda depolanır. Siz güncelledikçe, yeni içerik depolanıyor. Bu otomatik olarak yapılır ve herhangi bir işlem yapılması gerekmez.

hosting şirketleri tarafından sunulan disk alanı, hosting türü de dahil olmak üzere büyük ölçüde değişir. Paylaşımlı hostingde bu alan aynı sunucuyu kullanan istemciler arasında bölünür. Bu durumlarda müşteri tarafından sınırlandırılabilir veya “sınırsız” olabilir. VPS ve adanmış gibi daha sağlam hosting olduğundan, bu alan sabittir ve sunucuda kurulu sabit diskin boyutuyla sınırlıdır.

Sınırsız disk alanı var mı?

Bu soru önemlidir ve birçok soruyu gündeme getirir. Birçok şirket sınırsız disk alanının reklamını yapıyor ve bilgi eksikliğinden dolayı birçok müşteri zarar görmüş hissediyor. Sınırsız disk alanı ile hostingde genellikle uygulanan kuralları açıklayalım.

Birincisi, hosting amacının web sitelerini barındırmak olmasıdır. Bu nedenle, disk alanı kullanımında bir sınırlama yoktur, ancak hostingde bulunan tüm dosyalar siteye atıfta bulunmalı veya bir şekilde siteye bağlı olmalıdır. Depo veya dosya paylaşımı gibi farklı amaçlarla herhangi bir şekilde saklanması şirketler tarafından yasaklanmıştır.

Şirketlerin, sunucuların kararlılığını veya performansını tehlikeye atan sunucu kaynaklarının aşırı kullanımını tespit ettiği durumlarda, destek ekibi, kullanımda bir azalma önererek veya bir VPS veya özel sunucuya yükseltme planlayarak müşteriyle iletişime geçer.

Şirketlerin sıklıkla söylediği gibi, kişisel bir web sitesinin veya küçük bir işletmenin bu planın sınırlarını aşması çok nadirdir. Bu arada, Paylaşımlı Hosting dünya çapında insanlar ve işletmeler tarafından en çok kullanılandır ve planlar, web sitelerinin büyük çoğunluğunun kullandığından çok daha üstün olan 100 GB’a kadar depolama alanı sunar. Yine de, sınırsız hostingin bile sınırları olduğunu bilmek önemlidir.

Hostingde disk alanı kullanımını izlemek neden önemlidir?

Sitenizin disk alanı kullanımını nasıl ölçeceğinizi bilmek çok önemlidir. Ve bu, hem zaten bir hosting kullananlar hem de bir tane kiralamayı planlayanlar için geçerlidir.

Siteniz için bir web sitesi hostingi düşünüyorsanız, ihtiyaç duyacağı disk alanı miktarını tahmin etmeniz gerekir. Bu şekilde, doğru hostingi seçme konusunda güvenliğe sahip olacaksınız. zaten varsa ağ sağlayıcısı, siteyi taşmamak ve siteyi yayın dışı bırakmaktan kaçınmak için disk alanı tüketiminizi takip etmeniz gerekir. “Önlemek tedavi etmekten daha iyidir” sözünde olduğu gibi, planlı bir yükseltme ihtiyacını önceden belirlemek ve web siteniz havadayken hostingi taşımak önemlidir.

Sitemin disk alanı nasıl değerlendirilir?

Site henüz mevcut değilse, disk alanı kullanımını doğru bir şekilde hesaplamak zor bir görev olabilir. İyi haber şu ki, çoğu zaman bu gerekli değildir. Bir tahmin, fazlasıyla yeterli çünkü sadece hangi tür hosting hizmetini işe alacağınızı bulmanız gerekiyor.

Konuştuğumuz gibi, sitenin tüm içeriği hosting hizmetinin disk alanında depolanır. Bazı durumlarda, bu alan e-postaları depolamak için de kullanılır. Web siteniz için gerekli disk alanını hesaplamadan önce birkaç noktayı anlamak önemlidir:

  • Görüntüler, videolar ve sesler genellikle bir web sitesinde daha fazla yer kaplayan içeriktir;
  • Bloglar ve sanal mağazalar, bir dizi multimedya dosyası nedeniyle kurumsal sitelerden daha fazla disk alanı kaplar;
  • Görüntüleri herhangi bir optimizasyon olmadan yayınlamak, hostinginizin disk alanını tehlikeye atabilir;
  • E-postalar, hesap sayısına ve e-postanın kullanımına bağlı olarak bir hostingin kötü adamı olabilir.

Kullanım miktarı nasıl tahmin edilir?

Gördüğümüz gibi, multimedya içeriği ve e-postalar, disk alanı kullanımını tahmin ederken dikkate alınması gereken ana öğelerdir. Yani kurumsal bir web sitesi kurmayı planlıyorsanız, paylaşımlı web hosting ile ilgili pek sorun yaşamayacaksınız. Bu tür sitelerde sayfa ve içerik sayısı azdır ve az yer kaplar. Çoğu paylaşılan plan, sitede binlerce görüntüye izin veren 10 GB ile 100 GB arasındadır.

Genel olarak bloglar, çok popüler olanlar dışında, paylaşılan hostinge uygundur. Bu gibi durumlarda, disk alanını doldurmadan önce bant genişliği ve bellek gibi özelliklerle ilgili sorunlar yaşanması yaygındır. Çok popüler bloglar için bir VPS Sunucusu, Adanmış sunucu veya bir Bulut Sunucusu. Kesin plan, sitenin özelliklerine bağlı olacaktır.

Sanal mağazalar aynı mantığı takip eder. Daha az ürün satarsanız, sitede daha az görseliniz olur. E-Ticaret mağazalarında bir milyona kadar görsel olabilir. Ne kadar farklı olduğunu görüyor musun?

Ve son olarak e-postalar. hosting işleminizde kullanmayı planlıyorsanız, saklanan her e-postanın hosting işleminin çok küçük bir bölümünü kapladığını hesaba katın. Bu nedenle, e-posta için kullanılan disk alanı zamanla büyüyecektir. E-posta hesaplarının sayısı bu büyümenin hızını belirleyecektir. E-postaları bilgisayara indirmek veya profesyonel e-posta hizmetleri kiralamak gibi alternatifler, hostinginizin alan tüketimini azaltabilir.

Hostinginizde kullanılan disk alanı nasıl belirlenir?

Halihazırda barındırılan bir web siteniz varsa, bu bilgileri bulmak oldukça kolaydır. Hostinginizin kontrol panelinde zaten mevcuttur.

Hostinginizde kullanılan disk alanı nasıl belirlenir?
Hostinginizde kullanılan disk alanı nasıl belirlenir?

Hesap yönetimini kolaylaştırmak için her hosting şirketi, kaynak tüketimini görüntülemenize ve hesabınızdaki ana ayarları yapmanıza olanak tanıyan bir gösterge panosu sunar.

Çözüm

Gördüğümüz gibi, tüm site içeriğini depolamak için disk alanı kullanılır. Bazı durumlarda, e-posta da. hosting için önemli bir kaynaktır ve hem halihazırda bir web sitesine sahip olanlar hem de bir web sitesi oluşturanlar tarafından düşünülmelidir.

Siteniz için gereken disk alanını tahmin etmek için sitenizin türünü ve sahip olacağı içerik miktarını göz önünde bulundurun. Ayrıca, bu özelliği hostinginizden kullanıyorsanız e-postaları düşünün. Halihazırda bir hostinginiz varsa, disk alanı kullanımınızı takip ettiğinizden emin olun. Bu bilgiler, hostinginizin kontrol panelinde kolayca bulunabilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *