«

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza Az Para Harcamanın Yollarının neler olduğunu aktaracağız. Zor kazanıp az harcamayı bilmeyenler için bu yazımızı kaleme aldık…

Devir tasarruf devri. Yarın ne olacağını hiçbirimiz bilemiyoruz. Bu yüzden harcadığımız o ufak harcamanın dahi hesabını yapmamız gerekiyor. Aksi halde çok büyük maddi sıkıntılar ile karşılaşmamız kaçınılmaz olacaktır. Şunu da unutmayın maddi sıkıntılar manevi sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden rahatınız ve huzurunuz bozulmaması için az para harcamanın yolları nelermiş gelin birlikte göz atalım…

Az Para Harcamanın Yolları

1- Kendi Yemeğinizi Yapın

Yemeği dışarda yeme gibi bir alışkanlığınız var ise bunu çabucak terk edin. Evde yemek yeme alışkanlığı kazandığınız takdirde aylık harcamalarınızdan ciddi oranda kısmış olursunuz. İşte veya okulda evden götürdüğünüz yiyeceklerde ciddi manada tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

2- Mutfak Alışverişlerini Toptan Yapın

Mutfak alışverişlerinizi toptan yaparak ciddi anlamda kar elde etmiş olursunuz. Özellikle bakliyat türünde alacak olduğunuz toplu alımlar perakende alımlardan çok daha ucuza denk gelmektedir.

3- Süpermarketlerin Kendi Markalarını Satın Alın

Marka algısı gıda sektöründe de oldukça yoğun yaşanmaktadır. Marketlerin kendi ürettikleri markalardan satın alacağınız ürünler ciddi tasarruflar yapabilmenize olanak tanıyacaktır.

4- Hazır Gıda Tüketmeyin

Hazır gıda tüketme alışkanlığınız var ise hemen bunu terk edin. Bunun yerine daha sağlıklı ve taze gıdaları tüketerek hem sağlıklı beslenirsiniz hem de cebinizden ekstradan fazla para çıkmamış olur.

5- Tüketeceğinizden Fazlasını Satın Almayın

Yapılan yanlışlardan bir tanesi de fazladan ürün satın almak. Unutmayın her ürünün bir son kullanma tarihi vardır. Az ama sık alışveriş yaparak tüketeceğinizden fazlasını satın almanın önüne geçebilirsiniz.

6- 2 Günlük Veya 3 Günlük Yemekler Pişirin

2 günlük veya 3 günlük yemekler pişirerek hem zamandan tasarruf sağlarsınız hem de paradan…

7- Dışarıdan Kahve Satın Almayın

Özellikle büyük şehirdeki insanların en çok para harcadıkları konuların başında kahve gelmektedir. Günde 8 lira verdiğiniz kahve yılda 2920 TL yapmaktadır. Unutmayın bu para ile tatil dahi yapabilirsiniz.

8- Kahvaltınızı Evde Yapın

Her gün dışardan yemek zorunda kaldığınız sandviç ve benzeri yiyecekler sizi farkında olmadan ciddi harcamalara iten alışkanlıklardır. Bu harcamaların önüne geçmek için evden götürecek olduğunuz hızlı bir şekilde tüketilebilecek kahvaltılar ile hem daha iyi doyarsınız hem de paranız cebinizde kalır.

9- Harcamalarınızı Her Ay Kaydedin

Harcamalarınızı en sağlıklı bir şekilde akıllı telefon uygulamaları ile yapabilirsiniz. En ufak harcamanızı dahi kayıt altına alarak ay sonunda neye ne kadar para harcadığınızı rahatlıkla görebilirsiniz.

10- Bir Hedefiniz Olsun

Az para harcama yolunda sıkılmamak için bir hedefiniz olması gerekmektedir. Hedefsiz bir şekilde az harcama isteğiniz belli bir zamandan sonra yok olup gidebilmektedir.

11- Kaliteden Vazgeçmeyin

Az elbiseniz olsun ama kaliteli olsun unutmayın kalitesiz ama çok kıyafet alırsanız belli bir zamandan sonra bunların çok değersiz olduklarını gözle görülür bir şekilde fark edebileceksiniz.

12- Harcamalarınızı Zaman Esasına Göre Değerlendirin

Mesela saatiniz 10 liraya gelece bir işte çalışıyorsanız alacağınız bir ürün 2 TL ise hayatınızdan 12 dakikayı feda ettiğinizi unutmamalısınız.

13- İnternet’ten Fiyat Araştırması Yapın

İnternet’ten fiyat araştırması yaparak hangi ürüne ne kadar fiyat biçildiğiniz rahatlıkla gözlemleyebilir bu sayede fazladan ücretler ödemekten kurtulabilirsiniz.

14- Sosyalleşmek Adına Ciddi Harcamaların Altına Girmeyin

Sosyalleşmek güzeldir evet ama harcamalarınız sırf sosyalleşmek adına artıyorsa buna sınırlamalar getirmelisiniz.

15- İndirimde Diyerek Satın Almayın

Bir ürün indirimde diye satın almayın. İlk önce bu ürün bana lazım mı diye kendinize sorun bu şekilde sağlıklı harcamalar yapmış olursunuz.

16- Aylık TV Aboneliklerini İptal Edin

Farkında olmadan yapılan harcamalardan bir tanesi de TV abonelikleridir. Televizyon seyretmek başlı başına boşa geçen zaman olmasına rağmen üstüne ücretli üyelikler pek de akıl karı değil.

17- Okumadığınız Dergi, Gazete Aboneliklerini İptal Edin

Eğer okumadığınız dergi ve gazete abonelikleriniz var ise mutlaka bunları da iptal edin. Bu şekilde ciddi anlamda tasarruf yapmış olursunuz.

18- Evde Tasarruflar Yapın

Az para harcamanın en önemli yollarından bir tanesi evde tasarruf yöntemleri geliştirmektir. Mesela kombi ayarınızı kısabilir, kullanmadığınız lambaları söndürebilir veya suyu nasıl daha ekonomik bir şekilde kullanabilirsiniz gibi çeşitli tasarruf yöntemlerini geliştirebilirsiniz.

19- Cep Telefonunu Paketinizi Düşürün

Yapılan en gereksiz harcamalardan bir tanesi de cep telefonu paketlerini lüzumsuz yere kullanmaktır. Operatörlerin indirimli paketlerini takip ederek cebinizden çok az miktarlarda para çıkmasını sağlayabilirsiniz.

20-Alışverişe Tek Başına Çıkın

Yapılan araştırmalarda tek başına alışveriş yapanların tek başına alışveriş yapmayanlara göre daha az harcadığı kanıtlanmıştır.

21- Ödemelerinizi Nakit Yapın

Ödemelerini nakit yapmayan kişiler sanki hiç para harcamıyormuş gibi bir hisse kapılırlar oysa nakit olarak yapmış olduğunuz harcamalar sonrasında para harcama hissine kapılırsınız ve daha az şeyler alma eğimi içerisine girersiniz.

Böylelikle az para harcamanın yollarının neler olduğunu aktardık. Sizlerin de az para harcama yolunda önemli tavsiyeleriniz var ise aşağıdaki yorum kutusundan bizlere iletebilirsiniz…

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *