Anahtar Kelime Araştırması Yapmak İçin En İyi 10 Uygulama

«

Anahtar kelime araştırması, SEO’nun kritik bir adımıdır. Kullanıcıların bir arama motoruna ne yazdıklarını bilmek, amaçlarını yerine getirmek için alakalı içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bunu başarılı bir şekilde yaptığınızda, sayfalarınız bu arama terimleri için sıralamaya başlayacak ve bu, SEO trafiğinde bir artışa dönüşecektir.

Bu kılavuzda, anahtar kelime araştırmasının ne olduğunu, izlenecek anahtar kelime araştırmasının en iyi uygulamalarını ve anahtar kelime araştırmasının başarılı bir şekilde nasıl yapıldığını öğreneceksiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırması, kullanıcıların İnternette bilgi, ürün veya hizmet ararken bir arama motoruna hangi kelimeleri veya kelime öbeklerini yazdıklarını bulma SEO sürecidir.

Tam arama terimlerini bilerek, onlara amaçlarını karşılayan alakalı içerik sağlayabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırma sürecinin sonucu, bir anahtar kelime listesidir:

 • Bu potansiyel olarak size trafik getirebilir. Web sitesi ziyaretleri oluşturmayacak anahtar kelimeler için sıralamaya çalışmak, zaman ve kaynak kaybıdır.
 • Bu, dönüşümlerinizi artırabilir. Başka bir deyişle, satışlar, olası satışlar veya bağlı kuruluş kazançları oluşturmak için iş hedeflerinizle uyumlu anahtar kelimeler.
 • Aslında sıralayabilirsiniz. Web doymuş bir yerdir ve ne yazık ki, istediğiniz tüm anahtar kelimeler için sıralama elde etmek imkansızdır.

Listeyi tüm dijital pazarlama kampanyalarınız için yakıt olarak kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması SEO için neden önemlidir?

Anahtar kelime araştırması SEO için birçok nedenden dolayı önemlidir:

 • İnsanların Google’da kullandığı gerçek arama ifadelerini bilmiyorsanız, web sitenizi yanlış anahtar kelimeler için optimize etme riskiniz vardır.
 • Bir anahtar kelimenin potansiyelini analiz etmeden, sıralamak istediğiniz bir anahtar kelime olup olmadığını bilemezsiniz.
 • Araştırma yapmadan, hangi anahtar kelimeler için gerçekten sıralayabileceğinizi bilemezsiniz ve asla iyi sıralayamayacağınız anahtar kelimeleri hedefliyor olabilirsiniz.
 • Anahtar kelime araştırması, sektörünüzü anlamanıza ve gerçek rakiplerinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.
 • Anahtar kelime araştırması, sıralamalarını izlemek ve SEO performansınızı değerlendirmek için size bir anahtar kelime listesi verecektir.
 • Anahtar kelime araştırması ile, pazarlama hedeflerini belirlemede ve büyüme planları oluşturmada faydalı bir metrik olan potansiyel kitlenizin boyutunu öğrenirsiniz.

Farklı SEO anahtar kelimeleri türleri

Anahtar kelime araştırması yaparken ‘tohum anahtar kelimeler’, ‘odak anahtar kelimeler’, ‘uzun kuyruklu anahtar kelimeler’ gibi farklı tanımlarla karşılaşacaksınız. Araştırmanıza başlamadan önce farklı anahtar kelime türleri hakkında bilgi sahibi olmak daha az kafa karıştırıcı olacaktır.

Tohum Anahtar Kelimeler – Baş, odak veya ana anahtar kelimeler olarak da bilinirler, genellikle yüksek arama hacmine sahip veya iki kelimelik arama ifadeleridir. Bu anahtar kelimeler, SERPS’deki en iyi noktalardan biri için rekabet eden yüzlerce web sitesiyle de oldukça rekabetçidir.

İşte bazı temel anahtar kelime örnekleri: ‘SEO’, ‘Sosyal Medya’, ‘Çevrimiçi Pazarlama’, ‘diyet’.

Eşanlamlılar veya yakından ilişkili anahtar kelimeler – Bunlar birbiriyle yakından ilişkili anahtar kelimelerdir. Aynı anlama sahip ancak farklı yazılmış anahtar kelimelerdir.

İşte bazı örnekler: ‘ampul nasıl değiştirilir’, ‘ampul nasıl tamir edilir’, ‘ampul nasıl değiştirilir’.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler – 3 veya daha fazla kelimeden oluşan arama ifadeleridir. Ana anahtar kelimelere kıyasla daha az arama hacmine sahiptirler ancak amaçları daha belirgindir.

İşte uzun kuyruklu anahtar kelimelerin bazı örnekleri: ‘SEO Nedir’, ‘Nasıl SEO Uzmanı olunur’, ‘SEO Analiz Google Sıralama Yarışması’.

Anlamsal olarak alakalı anahtar kelimeler – LSI anahtar kelimeleri olarak da bilinirler, kavramsal olarak birbirleriyle alakalı olan anahtar kelimelerdir.

Örneğin, ‘anahtar kelime araştırması’ arama ifadesi için, semantik olarak ilgili bazı anahtar kelimeler ‘arama hacmi’, ‘anahtar kelime analizi’, ‘google anahtar kelime aracı’dır.

Bu videoda, anahtar kelime araştırması yapmak ve SEO kampanyalarınız için kazançlı anahtar kelimeler bulmak için kullanabileceğiniz iki farklı tekniği öğreneceksiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Yapmak İçin En İyi 10 Uygulama

Bunlar, SEO kampanyalarınızda kullanılacak anahtar kelimeleri bulmak için izlemeniz gereken anahtar kelime araştırma adımlarıdır.

 1. Nişinizi tanıyın
 2. Konu fikirlerini yazın ve konu grupları oluşturun
 3. Anahtar kelime araştırma araçlarını kullanarak konularınız için temel anahtar kelimeler bulun
 4. Her bir anahtar kelimenin arama amacını inceleyin
 5. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulun
 6. Rakiplerinizin sıraladığı anahtar kelimeleri bulun
 7. Web siteniz için doğru anahtar kelimeleri seçin
 8. Anahtar kelimeleri içerik başlıklarına dönüştürün
 9. İçeriğinizde kullanmak için Anlamsal Olarak İlgili Anahtar Kelimeleri Bulun
 10. Trend olan anahtar kelimeleri kontrol etmeye devam edin

Adım 1: Nişinizi Tanıyın

Anahtar kelime araştırma sürecinin ilk adımı, nişiniz hakkında mümkün olduğunca çok ayrıntı bulmaktır.

Kiminle rekabet etmeniz gerektiğini bilmek, gerçekçi bir anahtar kelime listesi ve size sonuç getirebilecek bir SEO stratejisi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Başlayalım.

Google’a gidin ve nişinizle ilgili arama terimlerini yazmaya başlayın. Google’ın ilk sayfasında çıkan tüm web sitelerini ziyaret edin ve aşağıdakilere dikkat edin:

 • Gönderi sıklığı (web sitelerini yeni içerikle ne sıklıkta güncelledikleri)
 • Yayınladıkları içeriğin türü (metin, video vb.)
 • Web sitelerinin nasıl yapılandırıldığı (ana sayfalarında, menülerinde vb.)
 • Sosyal medyadaki varlıkları hakkında daha fazla bilgi edinin (aktif oldukları kanallar, kaç takipçiye sahip oldukları, ne yayınladıkları vb.)
 • Etki alanı yetkililerini öğrenmek için SEMRUSH veya Ubersuggest gibi araçları kullanın.
 • Haber bültenlerine kaydolun (varsa) ve onları Feedly’nize ekleyin (içerik güncellemelerinden haberdar olmak için)

Bu alıştırmanın arkasındaki ana fikir, ana rakiplerinizi belirlemek ve hedefleyebileceğiniz konular/anahtar kelimeler hakkında yeni fikirler edinmektir.

SEO amacıyla anahtar kelime araştırması yapmadan önce anlaşılması gereken önemli olan şey, yüksek sıralamalara ulaşmak istediğiniz anahtar kelimeler ile Google’da gerçekten üst sıralarda yer alabileceğiniz anahtar kelimeler arasında büyük bir fark olmasıdır.

Web siteniz yeniyse, bazı anahtar kelimeleri hedeflemek imkansız olabilir (genellikle bunlar oldukça rekabetçi anahtar kelimelerdir), bu nedenle, ilk sayfaya ulaşma şansınız daha yüksek olan anahtar kelimelerin peşinden gitmek için anahtar kelime stratejinizi ayarlamak için bunu baştan bilmek iyi olur. Google’ın.

alakalı kaynaklar

 • En İyi Anahtar Kelime Araştırma Kursları – Anahtar kelime araştırma becerilerinizi geliştirmek için harika kursların listesi.

2. Adım: Konu fikirlerini yazın ve konu grupları oluşturun

1. adımı tamamladığınızda, konu fikirlerini (bir elektronik tabloya) yazarak daha spesifik hale gelmenin zamanı geldi.

Beyin fırtınanızı yapın ve nişiniz, sektörünüz ve ürünlerinizle ilgili aklınıza gelen her şeyi yazın.

Kendinizi Google’da arama yapan kişinin yerine koyun ve Google’a hangi arama terimlerini yazabileceklerini düşünmeye çalışın.

Gerekirse, 1. adımda belirtilen web sitelerini tekrar ziyaret edin ve sayfa başlıklarına daha yakından bakın. Bu, nişinizle ilgili düşünmemiş olabileceğiniz konular hakkında size daha fazla fikir verebilir.

Konu grupları oluşturmak için fikirlerinizi bir araya getirin. Her konu paketi ilgili fikirleri içermelidir.

Bunun nasıl çalıştığına dair bir örnek vereyim.

Diyelim ki dijital pazarlama alanındasınız ve dijital pazarlama ajansınız için müşteri edinmenize yardımcı olabilecek anahtar kelimeler bulmak istiyorsunuz.

Hedef pazarınız, dijital pazarlamayla ilgili farklı türde hizmetler arayan küçük işletmeler ve yeni başlayanlardır.
Konu gruplarınız aşağıdakileri içerebilir:

Genel Bilgi Kovası. Bu paket, dijital pazarlamayla ilgili genel sorularla ilgili fikirleri içerir.

Küçük İşletme Kovası. Bu paket, küçük işletme sahibinin dijital pazarlama ajansları ararken Google’da kullanabileceği arama terimlerini içerir.

Hizmetler kovası. Bu paket, SEO ve sosyal medya pazarlaması gibi belirli pazarlama hizmetleriyle ilgili arama terimlerini içerir.

Web siteniz için ilk kez anahtar kelime araştırması yapıyorsanız, birçok konu grubunuz olabilir. Bu gayet iyi.

Bunun devam eden bir süreç olduğunu ve ilk seferde %100 tamamlamanız gereken bir şey olmadığını unutmayın.

Başlamak için temel fikirlerinizi yazın ve bir sonraki adıma geçin.

3. Adım: Anahtar kelime araştırma araçlarını kullanarak konularınız için temel anahtar kelimeler bulun

Artık konu gruplarına ayrılmış bir fikir listeniz olduğuna göre, fikirlerinizi SEO anahtar kelimelerine dönüştürmenin zamanı geldi.SEO Anahtar Kelimeleri, insanların bir arama motoruna yazdıkları ve web siteniz için önemli olan gerçek sorgulardır.

Bunu yapmak için anahtar kelime araştırma araçlarının yardımına ihtiyacımız var. SEMRUSH kullanarak işlemi göstereceğim, ancak işlemi gerçekleştirmek için en sevdiğiniz aracı kullanabilirsiniz. SEMRush aboneliğiniz yoksa, özel teklifimizden yararlanabilir ve 14 günlük ücretsiz SEMrush pro aboneliği kazanabilirsiniz.

SEMRUSH’a giriş yapın ve KEYWORD MAGIC TOOL’a gidin.

İlk konu kovanızı alın ve analizinize başlayın.

Listeyi gözden geçirin ve işletmenizle ilgili tüm anahtar kelimeleri seçin ve ANAHTAR KELİME YÖNETİCİSİNE EKLE düğmesini tıklayın.

Bu aşamada, aylık arama hacmi veya Anahtar Kelime zorluğu ile ilgilenmiyoruz, web sitemiz için en alakalı anahtar kelimeleri seçiyoruz.

Konu gruplarınızdan en az on fikri analiz etmek için işlemi tekrarlayın.

Listenize anahtar kelimeler eklemeyi bitirdiğinizde, seçtiğiniz anahtar kelimeleri görüntülemek için ANAHTAR KELİME MÜDÜRÜ’ne gidersiniz.

Metrikleri yenilemek ve anahtar kelimeleri hacme göre sıralamak için Metrikleri Güncelle düğmesini tıklayın.

4. Adım: Her bir anahtar kelimenin arama amacını inceleyin

Artık temel anahtar kelimelerin bir listesine sahip olduğunuza göre, her bir anahtar kelimenin arama amacını incelemenin zamanı geldi. Arama amacı, kullanıcıların bir arama yaptıklarında aradıkları bilgi türüdür.

Bazı anahtar kelimeler için arama amacı açıktır, ancak diğerleri için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyar.

Örneğin, ‘küçük işletmeler için SEO paketleri ararken, niyetleri açıktır, ancak ‘SEO’ için arama yapmak çok belirsizdir.

Bir anahtar kelimenin arama amacını anlamanın en iyi yolu, anahtar kelimeleri Google’a yazmak ve sonuçların ilk sayfasını incelemektir.

Google, kullanıcının asıl amacını anlamada harika bir iş çıkarıyor, bu nedenle ilk sayfada gösterdikleri şey, kullanıcıların aradığı şeye çok yakın.

Sunduğunuzdan farklı bir amaca sahip anahtar kelimeleri bulmak ve listenizden çıkarmak için bu alıştırmayı yapmanız gerekir. Size doğru trafik türünü sağlamayacak anahtar kelimeleri hedefleyerek zaman kaybetmek istemezsiniz.

Örneğin, ilk olarak ‘ Serbest Dijital Pazarlama ‘ anahtar kelimesini listeme ekledim.

Bu anahtar kelimeyi Google’da aradığınızda, sonuçların çoğunun nasıl serbest meslek sahibi olunacağına dair kaynaklar olduğunu göreceksiniz.

Amacım müşteri kazanmak için anahtar kelimeler bulmak olduğundan, bu anahtar kelime uygun değil. Arayıcının amacı, bir serbest çalışan kiralamak değil, nasıl olunacağını öğrenmektir.

Adım 5: Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulun

Çekirdek anahtar kelimelerinizin listesini incelerken, çoğunun (hepsi değilse de) oldukça rekabetçi olduğunu fark edeceksiniz.

Başka bir deyişle, Google’da bu anahtar kelimeleri aradığınızda, ilk 10 konumdan biri için yarışan yüzlerce web sitesi buluyorsunuz.

Yerleşik bir web siteniz varsa bu çok büyük bir sorun olmayabilir ama şimdi başlıyorsanız bu çok büyük bir sorun.

Ne yapmalısın? Anahtar kelime araştırma stratejinizi ayarlayın ve daha az rekabetçi olan anahtar kelimeleri, yani uzun kuyruklu anahtar kelimeleri aramaya başlayın.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, tüm aramaların %70’ini oluşturur ve bu, nispeten kısa bir sürede web sitenize hedeflenmiş trafik getirebilecek anahtar kelimeler için Google’da üst sıralarda yer almaya başlamak için tek fırsatınızdır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerle ilgili sorunun, daha az arama hacmine sahip olmaları olduğunu düşünebilirsiniz ve bu doğru olsa da, daha azı hiç yoktan iyidir.

Başka bir deyişle, zamanınızı ve emeğinizi sıralamanın imkansız olduğu popüler anahtar kelimelere harcamanın bir anlamı yok. Düşük asılı meyve ile daha iyi başlayın ve yolunuzu oluşturun.

Birkaç uzun kuyruklu anahtar kelime için yüksek sıralama elde etmeyi başardığınızda, aynı zamanda tohum anahtar kelimeler için de sıralama şansınızı artırırsınız.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler nasıl bulunur? Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmanın birkaç yolu vardır.

Google’da manuel olarak arama yapabilir ve ‘İnsanlar da soruyor’ veya ‘ilgili aramalar’ bölümünü arayabilirsiniz. Ayrıca Wikipedia ve Amazon’a gidebilir ve insanların ne aradığını görebilirsiniz.

En hızlı yol, iki SEMRUSH işlevini, ‘Anahtar Kelime Sihirli Aracı’ ve ‘Konu Araştırması’ araçlarını kullanmaktır.

Anahtar Kelime Sihri aracını tekrar ziyaret edin ve 4 veya daha fazla kelime içeren anahtar kelimeleri aramak için ‘Gelişmiş Filtreler’i kullanın. Sadece ‘Kelime Sayımı’ kutusuna 4 sayısını girin ve Enter’a tıklayın.

Şu anda gördüğünüz, 4’ten fazla kelimeden oluşan anahtar kelimelerdir. İşletmenizle eşleşen anahtar kelimeleri seçin, Google sonuçlarını analiz ederek arama amaçlarını inceleyin ve ana listenize ekleyin.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmanın başka bir yolu da ‘Konu Araştırması’ aracını kullanmaktır. Menüden konu araştırma seçeneğini seçin, konu fikirlerinizi yazın ve İÇERİK FİKİRLERİ AL’ı tıklayın.

‘İlginç Sorular’ bölümünü bulun ve işletmeniz ve ürünlerinizle ilgili soruları bulun.

6. Adım: Rakiplerinizin sıraladığı anahtar kelimeleri bulun

Anahtar kelime araştırmanızı yaparken, doğrudan rakipleriniz olan web sitelerinin bir listesini oluşturdunuz. Web sitelerini ziyaret ettiniz ve içeriklerini incelediniz, şimdi sıra, gerçekte hangi anahtar kelimeler için sıralandıklarını ve Google aramasından aldıkları trafik miktarını öğrenmenin zamanı geldi.

SEMRUSH’a gidin, ALAN ANALİZİ’nden ORGANİK ARAŞTIRMA’yı seçin ve bir rakibin URL’sini yazın.

Gördüğünüz, rakiplerinizin sıraladığı anahtar kelimelerdir. Tam listeye gitmek için TÜM ORGANİK ANAHTAR KELİMELERİ GÖRÜNTÜLE’yi tıklayın ve iyi bir arama hacmine sahip anahtar kelimeleri bulmak için gelişmiş filtreleri kullanın, markayla ilgili anahtar kelimeleri ve iş alanınıza girmeyen anahtar kelimeleri hariç tutun.

Bu alıştırmadaki amacınız, daha önce düşünmemiş olabileceğiniz anahtar kelime fikirleri bulmak ve bunları anahtar kelime listenizi zenginleştirmek için kullanmaktır.

Bir rakibin sayfasının hangi belirli anahtar kelimeler için sıralandığını öğrenmek için yukarıdaki prosedürü de takip edebilirsiniz.

Başka bir deyişle, arama kutusunda etki alanını kullanmak yerine belirli bir sayfanın URL’sini yazın.

Şu anda gördüğünüz, belirli bir sayfanın sıraladığı tüm anahtar kelimeler, aylık arama hacmi ve web sitesine trafik oluşturup oluşturmadıklarıdır.

7. Adım: Web siteniz için doğru anahtar kelimeleri seçin

Bu noktaya ulaştığınızda, sıralamak istediğiniz bir anahtar kelime listeniz (hem tohum hem de uzun kuyruklu anahtar kelimeler) zaten olmalıdır.

Elbette bu büyük bir liste ve kolay yönetilemez.

Şimdi listeyi bir kez daha gözden geçirme ve SEO için optimize edilmiş açılış sayfaları oluşturarak, ana sayfanızı optimize ederek veya yeni sayfalar (blog gönderileri) oluşturarak hedefleyebileceğiniz 20-30 anahtar kelimeye kadar daraltmanın zamanı geldi.

Hangi anahtar kelimelerin tutulacağına veya atılacağına karar vermek için, önceki adımlardan bugüne kadar toplanan verileri kullanacağız ve karışıma, anahtar kelime zorluğuna ve Google’ın ilk sayfasındaki alan adlarının yetkisine iki parametre daha ekleyeceğiz.

Anahtar kelime zorluğu nedir?

Bu anahtar kelime için Google organik aramasında iyi bir sıralama elde etmenin ne kadar zor olacağının bir tahminidir. Yüzde olarak verilir, yüzde ne kadar yüksek olursa, belirli bir anahtar kelime için üst sıralarda yer almak o kadar zor olur.

Her aracın anahtar kelime zorluğunu hesaplamanın kendi yolu vardır, ancak genel olarak değer ne kadar düşükse o kadar iyidir.

Tüm SEMRUSH raporlarında bir anahtar kelimenin zorluk derecesini görebilirsiniz, sütun %KD olarak işaretlenmiştir.

En üst sıralarda yer alan alan adlarının yetkisi

Şimdiye kadar bundan birkaç kez bahsettim ama artık daha belirgin hale getirmenin zamanı geldi.

Google’da bir anahtar kelime aradığınızda ve ilk 10 sıranın büyük ve tanınmış web siteleri tarafından işgal edildiğini fark ettiğinizde, küçük bir işletme web sitesi veya blogunun oraya ulaşması çok zor demektir.

Örneğin, ‘Dijital Pazarlama’ için arama yaparsanız HubSpot, Moz, Wikipedia ve diğer dev web siteleri gibi web sitelerini görürsünüz.

Bu, ‘dijital pazarlama’ sıralamak istediğim bir terim olmasına rağmen, Google bana bunun mümkün olmadığını söylüyor, bu yüzden bu terimi listemden çıkarıyorum ve bunun yerine mümkün olan varyasyonları (uzun kuyruklu arama terimleri) arıyorum. hedefe.

Hangi anahtar kelimelerin hedeflenecek doğru anahtar kelimeler olduğuna nasıl karar verilir?

Anahtar kelimeleri tek tek gözden geçirin ve aşağıdaki soruları yanıtlayarak bunları listenizden çıkarıp çıkarmamaya karar verin:

 • Anahtar kelime arama amacı, pazarlama hedeflerinizle uyumlu mu?
 • Anahtar kelime zorluğu diğer anahtar kelimelere kıyasla düşük mü?
 • Google normal web sitelerini ilk 10 sıraya mı yerleştiriyor yoksa sadece büyük ve tanınmış web siteleri mi?
 • Bu anahtar kelime için iyi bir arama hacmi (50’nin üzerinde) var mı?
 • Bu anahtar kelime için iyi içerik sağlayabilir misiniz?

Tüm soruların cevabı EVET ise, o anahtar kelimeyi listenizde tutun, aksi takdirde yukarıdakilerden herhangi birinin cevabı HAYIR ise listenizden çıkarın.

Bu alıştırmanın sonunda kısa bir anahtar kelime listeniz varsa, geri dönüp tüm anahtar kelime araştırma adımlarını tekrarlamanız ve listenizi zenginleştirmek için daha fazla anahtar kelime bulmanız gerekir.

Anahtar kelime araştırmasının amacının, kullanmayacağınız uzun bir anahtar kelime listesi oluşturmak değil, içerik pazarlama kampanyalarınızda gerçekten kullanabileceğiniz bir anahtar kelime listesi oluşturmak olduğunu unutmayın.

8. Adım: Anahtar kelimeleri sayfa başlıklarına dönüştürün

Bu noktaya geldiğinizde rahatlayabilirsiniz, zor kısım geride kaldı. Şimdi, bu anahtar kelimeleri sayfa başlıklarına dönüştürme ve içeriği yazma zamanı.

Sayfa başlıklarınıza neden dikkat etmelisiniz?

İyi SEO en iyi uygulamaları, web sitenizdeki her sayfanın veya gönderinin yalnızca belirli bir anahtar kelimeyi hedeflemesi gerektiğini gösterir.

İnternette çok fazla içerik var ve Google belirli bir anahtar kelime için en iyi 10 sayfayı seçmeye çalışıyor.

Bu süreçte onlara yardımcı olmak için her sayfanın belirli bir anahtar kelimeye odaklandığından ve bunun sayfa başlıklarınıza yansıtıldığından emin olmanız gerekir.

Anahtar kelimeleri sayfa başlıklarına dönüştürmek için şu basit kuralları izleyin:

 • Anahtar kelimeyi Google’da arayın ve ilk 10 sayfa başlığını inceleyin
 • Hedef anahtar kelimenizi içeren bir başlık oluşturun, ancak onu benzersiz yapın, yani ilk sayfada zaten gösterilen başlıklardan biriyle aynı olmadığından emin olun. Bunu yapmanız gerekiyor çünkü Google, SERPS’de nadiren aynı başlıklara sahip sayfaları gösteriyor.
 • Güçlü kelimeler (İnanılmaz, eksiksiz, kolay vb.) ekleyerek başlığınızı ilginç hale getirin.

Sayfa başlıklarınızı nasıl optimize edeceğiniz hakkında daha fazla bilgi için şu makaleyi okuyun: SEO dostu başlıklar nasıl oluşturulur ?

9. Adım: İçeriğinizde kullanmak için Anlamsal Olarak İlgili Anahtar Kelimeleri Bulun

Artık başlıklarınız hazır olduğuna göre, bir sonraki adım yüksek kaliteli SEO dostu içerik oluşturmaktır.

Dikkate almanız gereken şeylerden biri anlamsal olarak alakalı anahtar kelimelerdir.

Anlamsal olarak ilgili anahtar kelimeler (veya LSI anahtar kelimeleri), hedef anahtar kelimeleriniz veya aynı anlama sahip anahtar kelimeleriniz ile ilgili anahtar kelimelerdir.

Bu anahtar kelimeleri içeriğinize ekleyerek, içeriği arama motorları için daha alakalı hale getirirsiniz ve bu, ana anahtar kelimeniz için sıralama şansınızı önemli ölçüde artırır.

İLGİLİ anahtar kelimeleri bulmak için (aşağıda gösterildiği gibi İLGİLİ düğmesini tıklayarak) SEMRUSH’u kullanabilir veya SEMRush aboneliğiniz yoksa LSI Graph gibi araçları kullanabilirsiniz.

İçeriğinizi SEO için optimize ederken, bu anahtar kelimeleri metninize eklediğinizden emin olun.

Adım 10: Trend olan anahtar kelimeleri kontrol etmeye devam edin

Yukarıdaki adımların yanı sıra, trend olan anahtar kelimeler ve yüzeye çıkan yeni anahtar kelimeler için nişinizi de izlemeniz gerekir.

Aylık olarak Google’a girilen sorguların %30’unun YENİ ve Google’ın daha önce hiç görmediği anahtar kelimeler olduğu bir gerçektir.

Bu, anahtar kelime araçlarının bu anahtar kelimeler için büyük bir arama hacmi göstermeyeceği veya hiç göstermeyeceği anlamına gelir.

Büyük olasılıkla, rakiplerinizin farkında olmadığı anahtar kelimelerdir, bu nedenle, onlar için daha hızlı sıralanabileceğiniz için bu size rekabet avantajı sağlar.

Şahsen bu yöntemi çok kullanıyorum ve neredeyse tüm nişler ve endüstriler için harika çalışıyor.

Google Trendler, bu alıştırma için kullanılacak araçtır. Google Trendler’e gidin ve tohum anahtar kelimelerinizi girin.

Sonuçları alana göre (belirli alanları hedefliyorsanız), kategorilere ve Google arama kanalına göre filtreleyin.

İLGİLİ SORULAR bölümünü arayın ve belirli bir sorgu için daha fazla ayrıntı almak için detaya gidin.

Bir tavsiye, bu araçtan hemen vazgeçmeyin, farklı filtreler ve farklı anahtar kelimeler/konular deneyin ve herkesten önce hedeflemek için harika anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

Bu alıştırmayı en az 3 ayda bir tekrarlamak için takviminize bir hatırlatıcı ekleyin.

İçeriğinizde anahtar kelimeler nasıl kullanılır?

Hedef anahtar kelimenizi sayfa başlığında kullanmanın ve içeriğinize LSI anahtar kelimeleri eklemenin yanı sıra, anahtar kelimelerinizi eklemeniz gereken birkaç yer daha var.

Bu, SEO yazma kılavuzunda ayrıntılı olarak açıklanmıştır, en önemli yönergeler şunlardır:

 • Odak anahtar kelimenizi sayfa başlığında kullanın – yukarıda açıklandığı gibi
 • Sayfa URL’sinde odak anahtar kelimenizi kullanın
 • Sayfa başlığı etiketinde ve H1 etiketinde odak anahtar kelimenizi kullanın
 • H2 ve H3 başlıklarınızda Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanın
 • Görüntüde ilgili anahtar kelimeleri kullanın ALT Metin
 • Kopyanızda alakalı anahtar kelimeleri ve eşanlamlıları kullanın
 • İçerikte LSI anahtar kelimeleri kullanın (yukarıda açıklandığı gibi).

Kullanılacak Anahtar Kelime Araştırma Araçları

Anahtar kelime araştırması yapmak için araçların yardımına ihtiyacınız var. Analiz edilecek çok fazla veri var ve bunu manuel olarak yapmak imkansız.

Kullandığım ve tavsiye ettiğim araçlar bunlar.

SEMRUSH (Ücretli)

Bu, anahtar kelime araştırması için en sevdiğim araç ve tüm dijital pazarlama görevleri için günlük olarak kullandığım araçtır. Ücretsiz değil, aylık abonelikle geliyor ama her kuruşuna değer.

Anahtar kelime araştırması için, konu araştırması yapmak, tohum anahtar kelimeleri, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ve ilgili anahtar kelimeleri bulmak için SEMRUSH’u kullanabilirsiniz.

Halihazırda bir SEM aracı aboneliğiniz yoksa, o zaman SEMRUSH gitmeniz gereken yoldur.

SEMRUSH’u seçmeden önce, bir dizi başka aracı test ettim ama hiçbiri bu fiyat aralığında SEMRUSH işlevselliğine sahip değil.

14 Günlük ücretsiz deneme için kaydolabilir ve kendiniz test edebilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Aracı (Ücretsiz)

Google anahtar kelime aracı, Google tarafından sağlanan ve PPC (Google Ads) amacıyla anahtar kelime araştırması yapmanıza izin veren ücretsiz bir araçtır, ancak bunu SEO için anahtar kelime araştırması yapmak için de kullanabilirsiniz.

Araç ücretsizdir ancak kullanabilmek için aktif bir Google Ads hesabınızın olması gerekir.

Google Ads’e gidin ve ücretsiz bir hesap için kaydolun. Ardından, bir Google Ads kampanyası oluşturun, ancak etkinleştirmeyin, duraklatmaya devam edin ve ARAÇLAR’ı ve ardından ANAHTAR KELİME PLANLAYICI’yı seçerek araca erişin.

UberSuggest (Ücretsiz)

Keşfetmeye değer başka bir ücretsiz anahtar kelime araştırma aracı, Ubersuggest’tir. Hem konu hem de anahtar kelime araştırması yapmak için kullanabilirsiniz.

Araç ücretsiz olsa da tek dezavantajı, raporlarınızı veya anahtar kelimelerinizi kaydetmek için bir hesap oluşturmanıza izin vermemesidir ve bu, her anahtar kelime araştırması yapmak istediğinizde en baştan başlamanız gerektiği anlamına gelir.

Bu, bir hesabınızın olduğu ve tüm listelerinizin/verilerinizin kaydedildiği ve her zaman erişilebilir olduğu SEMRUSH’da durum böyle değildir.

Google Arama Konsolu (Ücretsiz)

Google arama konsolunun birincil işlevi, web sitenizi teknik SEO için optimize etmek olsa da, sayfalarınızı yayınlandıktan sonra optimize etmek için kullanılacak araçtır.

Anahtar kelime araştırması devam eden bir süreçtir ve sayfalarınızın sıraladığı gerçek anahtar kelimeleri bulmak için kullanılabilecek en iyi araç Google Arama konsoludur.

Bu neden önemli bir adım? Bir sayfayı bir anahtar kelime için optimize ettiğinizde, her zaman planlandığı gibi gitmez.

Google, sayfayı farklı anahtar kelimeler için sıralayabilir ve ‘bunu düzeltmenin’ yolu, sayfanın hangi anahtar kelimeler için daha fazla sıralama şansı olduğunu bulmak ve bu anahtar kelimeleri içeriğinize eklemektir.

İzlenecek adımlar şunlardır:

 1. Bir hesap oluşturun ve web sitenizi doğrulayın.
 2. ‘Arama Performansı Raporuna’ erişin
 3. ‘Arama terimleri’ ve ‘konumlar’ sütunlarına bakın
 4. İçeriğinize dahil olmayan anahtar kelimeleri belirleyin.
 5. Bu anahtar kelimeleri doğal olarak eklemek için içeriğinizi değiştirin
 6. Sayfanızı Google’a yeniden gönderin.

Google Trendler (Ücretsiz)

Yukarıda açıklandığı gibi, yeni ve trend olan anahtar kelimeleri öğrenmek için kullanabileceğiniz bir diğer araç da Google Trends’tir.

Google Trendler’e gidin ve sektörünüzde neyin trend olduğunu öğrenmek için farklı filtreler kullanarak birkaç arama yapın.

Anahtar Öğrenimler

Anahtar kelime araştırması, SEO için önemli bir süreçtir. Anahtar kelime araştırması sayesinde işletmeniz için gerçekten önemli olan anahtar kelimeleri bulabilir ve bunları SEO ve içerik pazarlama kampanyalarınızda kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması bir kereye mahsus bir süreç değil, devam eden bir süreçtir. Bunu başlangıçta yeni bir web sitesi veya SEO kampanyası başlattığınızda yaparsınız ve sonuçlara bağlı olarak geri dönüp anahtar kelime listenizi gözden geçirmeniz gerekir.

İşlem basittir ancak zaman alıcıdır. Web siteniz büyüdükçe, hedeflemek için daha fazla anahtar kelime bulmanız gerekecek ve bu, daha zorlu hale gelen kısımdır.

Araçların yardımı olmadan anahtar kelime araştırması yapamazsınız. Google Anahtar Kelime Planlayıcı ve Ubersuggest gibi ücretsiz araçları kullanabilirken, uzun vadeli projeler için SEMRUSH veya Ahrefs gibi daha güvenilir araçların yardımına ihtiyacınız var.

Son olarak, halihazırda sıralamaları olan bir web siteniz varsa, anahtar kelime araştırması yaparken Google arama konsolunu kullanmayı unutmayın.

GSC aracılığıyla, hangi anahtar kelimelerin artık web sitenize Google trafiği getirdiğini ve Google’ın hangi anahtar kelimelerin web siteniz ve içeriğiniz için uygun olduğuna inandığını öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *